Irak chce czerpać energię ze słońca

Opublikowano: 26.03.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1900

rak i francuski koncern naftowy Total negocjują współpracę nad projektami związanymi z gazem towarzyszącym wydobyciu ropy naftowej, a także realizację projektów dotyczących energii słonecznej – powiedział 17 marca iracki minister ds. ropy naftowej Issan Ismail.

Biorąc pod uwagę, że 90% dochodów irackiej gospodarki pochodzi z produkcji i sprzedaży ropy naftowej, Bagdad pilnie potrzebuje dywersyfikacji przychodów. Zasadniczo Irak wydobywa gaz wraz z ropą: jednak limity OPEC+ poważnie ograniczają wielkość wydobycia ropy, nawet jeśli w Iraku uzgodniona wielkość redukcji nigdy nie została w pełni wdrożona. Oznacza to, że iracka gospodarka traci również na niemożności wydobycia i sprzedaży gazu.

W Iraku nie ma mechanizmów wydobywania gazu towarzyszącego ropie naftowej, którego nie trzeba spalać. Właśnie w tej sprawie toczą się rozmowy z francuskim koncernem energetycznym.

Ponadto zielona energia, w szczególności energia słoneczna, ma bardzo szerokie perspektywy rozwoju w Iraku.

Z kolei iracki ekonomista, specjalista w dziedzinie odnawialnych źródeł energii Alaa Jloub uważa, że wprowadzenie zarówno energii słonecznej, jak i generalnie źródeł odnawialnych, ma w Iraku bardzo szerokie perspektywy. „Zielona energia to przyszłość irackiego przemysłu energetycznego. Mamy wiele możliwości, aby ją wdrażać i z powodzeniem rozwijać. Na terenie naszego kraju istnieją różne źródła takiej energii: słońce, wiatr. Tego wszystkiego na pustyniach jest pod dostatkiem – realizacja tych projektów będzie logiczna i całkiem prosta” – ocenił.

Jednak nie wszystko jest takie proste. Zdaniem eksperta iracki rząd musi poważnie zmienić strategie rozwoju gospodarczego i energetycznego kraju. Jak dodał: „Przede wszystkim konieczna jest zmiana krajowej strategii energetycznej, która obecnie opiera się tylko na ropie naftowej. Niestety, rząd nadal bardzo powoli zmierza w tym kierunku, powierzając rozwiązanie problemów firmom zagranicznym. Istnieje duże ryzyko, że zubożała ludność Iraku po prostu nie będzie w stanie kupować i używać nowych systemów. Istnieje jednak jeden istotny argument, dlaczego energia odnawialna jest korzystna dla Iraku: trzeba będzie zainstalować drogie systemy, ale wtedy zużycie energii będzie całkowicie nieszkodliwe dla środowiska i, co ważne, darmowe. W takim przypadku będziemy mogli sprzedać za granicę znacznie większe ilości nieodnawialnych źródeł energii. Będzie to korzystne dla niestabilnej gospodarki”.

Jako przykład państwa arabskiego, które już wdrożyło energię słoneczną, Jloub podał Emiraty. „Mamy przed oczami wspaniały przykład – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Doskonale rozwinęły już energię słoneczną. Tylko rząd Emiratów działa znacznie wydajniej niż iracki rząd, a ludność jest wielokrotnie bogatsza” – zaznaczył ekonomista. Ponadto na terytorium Iraku znajduje się 7 elektrowni wodnych. Jednak obecnie żadna z nich nie działa, bo po wojnie nie zostały one uruchomione.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.