Iracki autorytet domaga się kryminalizacji rozmów z Izraelem

Opublikowano: 01.05.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 871

Czołowy polityczny i duchowy lider irackich szyitów, Muktada as-Sadr, zapowiedział przedłożenie tamtejszemu parlamentowi projektu ustawy zakazującego rozmów o normalizacji stosunków z Izraelem. To odpowiedź na stałe zacieśnianie relacji pomiędzy państwem żydowskim a arabskimi monarchami Zatoki Perskiej.

Jednym z ostatnich głośnych wydarzeń w czasie prezydentury Donalda Trumpa było podpisanie tak zwanych porozumień Abrahamowych. Amerykański przywódca jesienią 2020 roku doprowadził więc do normalizacji i nawiązania relacji dyplomatycznych Izraela z Bahrajnem. Marokiem, Sudanem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Kilka miesięcy temu w irackim Regionie Kurdystanu odbyła się konferencja poświęcona relacjom arabsko-izraelskim. Ponad 300 osób z całego kraju, bez względu na podziały wewnątrz islamu, opowiedziało się za przystąpieniem Iraku do wspomnianego porozumienia.

Podobne propozycje nie podobają się jednak największemu ugrupowaniu w parlamencie Iraku, czyli Ruchowi Sadrystowskiemu. Jego lider zapowiada więc złożenie odpowiedniego projektu ustawy, który przewidywałby kryminalizację rozmów normalizacyjnych z Izraelem, a także regulowałby kwestię jakichkolwiek kontaktów z „bytem syjonistycznym”.

As-Sadr podkreślił, że kierowane przez niego ugrupowanie ponownie włączyło się w proces wyborczy, właśnie z powodu nawiązania relacji z Izraelem przez państwa arabskie. Krytykuje on bowiem „izraelskie ambicje zdominowania Iraku”.

Wspomniana konferencja w Kurdystanie, zorganizowana we wrześniu zeszłego roku, wywołała spore kontrowersje. Sadryści wzywali rząd do aresztowania jej uczestników, zaś iracki premier Mustafa al-Kadhimi nazwał ją nielegalną, przypominając o konstytucyjnych zapisach wykluczających nawiązywanie stosunków z Izraelem.

Na podstawie: Rudaw.net/english
Źródło: Autonom.pl

2

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.