Iracka armia rozpyliła nad Mosulem biały fosfor?

Opublikowano: 05.06.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 771

Czy wojska irackie użyły w bitwie o Mosul białego fosforu? Ministerstwo Obrony nie potwierdza ani nie zaprzecza, ale kto widział transmisję na żywo opublikowaną przez Kurdistan24, może wyciągnąć wnioski sam.

Kurdyjska ekipa telewizyjna prowadziła w sobotę internetową transmisję na żywo przedstawiającą kolejny atak na pozycje dżihadystów. W pewnym momencie widzowie obejrzeli ostrzał artyleryjski, w wyniku którego w powietrze uniosła się silnie łatwopalna substancja. Krótko potem iracka telewizja wydała oświadczenie, w którym władze zagroziły kolejnym mediom publikującym materiał – fotografie lub wideo – poważnymi konsekwencjami.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Iraku oznajmił, że nie może potwierdzić ani zaprzeczyć doniesień o tym, że użyty został biały fosfor. “Badamy te wydarzenia i wydamy oświadczenie, aby opinia publiczna miała jasną sytuację” – powiedział. Według organizacji broniących praw człowieka opublikowane mimo pogróżek zdjęcia w jednoznaczny sposób przedstawiają wystrzeliwanie białego fosforu, prawdopodobnie tak samo jest w przypadku krążącego w sieci filmu.

Resort ma pełne ręce roboty. Obiecał już zweryfikować informacje o egzekucjach i torturach, jakich mieli dopuścić się żołnierze elitarnych jednostek armii irackiej, zajmując kolejne dzielnice Mosulu. Obszerny fotoreportaż na ten temat opublikował w ubiegłym miesiącu „Der Spiegel”. Być może w przygotowywaniu wyjaśnień pomoże fakt, że oskarżenia o używanie białego fosforu nie są nowością – już jesienią ubiegłego roku, także w kontekście rozpoczynającej się właśnie bitwy o Mosul, Amnesty International ostrzegało Irak przed wykorzystaniem tej substancji. Wskazywało, że może ona doprowadzić do śmierci setek uciekających z miasta cywilów.

27 maja armia iracka rozpoczęła atak na ostatnią zajmowaną przez dżihadystów część zachodniego Mosulu.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 06.06.2017 10:21

    Zbrodniarze USA , NATO .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.