IPN każe, Kraśnik musi

Opublikowano: 19.06.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 797

Kraśnicki „Pomnik Partyzanta” ma zostać usunięty, ponieważ zdaniem historyków z IPN propaguje komunizm.

Pomnik autorstwa prof. Franciszka Strynkiewicza (płaskorzeźby zdobiące cokół są autorstwa jego żony — Barbary) z warszawskiej ASP stoi w Kraśniku na pl. Surdackiego od ponad 50 lat. Postać odlana z brązu ma wysokość 3,3 metra, przedstawia kroczącego partyzanta z pasem nabojów i „pepeszą”, czyli bronią Armii Czerwonej.

Postać partyzanta ustawiono na cokole o wysokości 4,7 metra, do którego przymocowano 4 tablice. Na frontowej umieszczono napis: „Bohaterskim partyzantom Ziemi Kraśnickiej /1940-1944/ Społeczeństwo powiatu kraśnickiego 1967. Na tylnej znajdują się nazwy miejscowości: Rzeczyca, Grabówka, Karpiówka, Świeciechów, Ludmiłówka, Trzydnik. Natomiast na bocznych zaprezentowano sceny „z życia partyzanta” m. in. opuszczanie wsi, pożegnanie z rodziną.

Według IPN pomnik jest „niezgodny z ustawą o zakazie propagowaniu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego” i wyznaczono miastu termin na jego usunięcie do 6 lipca 2018 roku. W piśmie wyjaśniającym decyzję powołano się na artykuł z „Kuriera Lubelskiego” z 1967 z uroczystości odsłonięcia pomnika.

Wymieniono osoby biorące w niej udział, które uznano za działaczy czasów PRL: przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Pawła Dąbka oraz wiceministra Obrony Narodowej gen. Grzegorza Korczyńskiego. Zaznaczono również, że „na wiecu młodzież złożyła uroczyste ślubowanie na wierność Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i PZPR”.

Dowodem na propagowanie komunizmu zdaniem IPN ma być wspomniana wcześniej radziecka broń w dłoni partyzanta, 2 zwrotki z „Marszu Gwardii Ludowej” umieszczone na pomniku oraz nazwy miejscowości, które „wskazują o jakich „partyzantów” chodzi, gdyż wszystkie są związane z działalnością prosowieckiej Polskiej Partii Robotniczej i jej zbrojnego ramienia Gwardii Ludowej”.

Mieszkańcy są innego zdania, uważają, że pomnik stał sie już swego rodzaju symbolem miasta, dlatego wraz z lokalnymi działaczami oraz przedstawicielami Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła w Kraśniku zbierali podpisy pod listą osób sprzeciwiających się usunięciu „Pomnika Partyzanta”.

Protestujący domagają się szacunku i godnego traktowania tych, którzy oddali życie za Polskę. Podkreślają, że jest to jedyny w mieście pomnik upamiętniający Partyzantów Ziemi Kraśnickiej.

— Cenię naszą historię i staram się oceniać ją obiektywnie. Wszystkim wówczas przyświecał jeden cel, czyli wyzwolenie naszego kraju spod okupacji. Dlatego jestem tu dzisiaj i nie zgadzam się by symbol naszego miasta i naszej historii został zniszczony — mówi Michał Widz, uczeń ZS nr 2 w Kraśniku.

Dodatkowo miasto zwróciło się z propozycją przeniesienia pomnika do Muzeum Socrealizmu w Kozłówce, jednak dyrektor placówki odmówiła, powołując się na brak miejsc.

— Muzeum w Kozłówce odmówiło możliwości przejęcia pomnika. Miasto jest obecnie w kontakcie z Muzeum w Rudzie Śląskiej. Czekamy na odpowiedź — poinformowała Emilia Łukasik, rzecznik Miasta Kraśnik.

Warto dodać, że za przeniesienie lub usunięcie pomnika miasto musi zapłacić z własnego budżetu.

Zdjęcie: Epegeiro/Mapio.net
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Xman 19.06.2018 11:36

    Socrealistyczne obrzydliwe pomniczysko pokazujące komunistycznego partyzanta. W ogóle nie rozumiem tytułu “IPN każe, Kraśnik musi”. IPN to organ państwowy więc jeżeli każe to Kraśnik musi. Co tu jest niezrozumiałe ?

  2. ZIWK 19.06.2018 19:11

    Zastanawiam się jak obecny Instytut PiSSowskiej Nienawiści – już za klika lat będzie nakazywał usuwanie seryjne wszystkich pomników “Św. Lecha Kaczyńskiego Niepokalanie w UB-eckiej Willi Poczętego”….
    🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.