Inżynier z Jakucji wynalazł kompaktowy reaktor jądrowy

Opublikowano: 14.09.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2032

Inżynier z Jakucji, Anatolij Chomczojew, u progu rewolucji energetycznej, opracował model kompaktowego reaktora jądrowego, który pozwoli znacznie oszczędzić na produkcji energii. Jedno takie urządzenie może zasilać całą wioskę, a generator nie będzie musiał być tankowany przez co najmniej pięćdziesiąt lat.

Jakucki inżynier Anatolij Chomczojew zachował zainteresowanie wielką nauką nawet po przejściu na emeryturę. Mówi, że nieskomplikowany układ kryje w sobie przyszłość alternatywnej energii. Wspólnie z fizykami z Obnińska Anatolijem Ignatiewiczem stworzył domowy generator zdolny do wytwarzania światła i ciepła bez jednego tankowania przez pięćdziesiąt lat. W tym przypadku reaktor jądrowy stanie się trwałym silnikiem, tj. małym, o małej mocy, a więc, jak zapewnia wynalazca, będzie całkowicie bezpieczny.

Wynalazca Anatolij Chomczojew powiedział: „Niemożliwe jest zawieszenie jądrowej reakcji łańcuchowej w elektrowni jądrowej, ani teoretycznie, ani praktycznie. I okazuje się, że możliwe jest to do 15 megawatów.”

Anatolij Chomczojew, który kiedyś był zaangażowany w eliminację skutków awarii w Czarnobylu, obliczył wszystko. Planuje schłodzić minireaktor nie wodą, ale powietrzem. W takim przypadku generator jądrowy o maksymalnej dopuszczalnej mocy 10 megawatów będzie bezpieczniejszy niż rura gazowa. Sprzęt będzie mieścił się w trzech kontenerach i zapewni nieprzerwaną i tanią energię dla całego ośrodka regionalnego.

Anatolij Chomczojew powiedział: „Mamy 13 regionów arktycznych. Tam państwo wydaje 3 miliardy rubli rocznie na samą dostawę oleju napędowego. A ile dzieje się w nagłych wypadkach i przy różnych zdarzeniach?”

Wynalazca śmiało twierdzi, że jego cudowny generator jest alternatywą nie tylko dla scentralizowanego zaopatrzenia w energię, ale także dla odnawialnych źródeł energii. Na swoim podwórku Anatolij i jego żona testowali działanie paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Wyniki nie były imponujące. Na przykład lodówka odmówiła pracy.

W sieciach społecznościowych sceptycy sprzeciwiali się eksperymentatorowi, twierdząc, że aby wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego działały w domu, potrzebny jest cały park paneli słonecznych. A takie przykłady są już w Jakucji. Chomczojew wypowiedział się na ten temat. Jego zdaniem masowa budowa takich elektrowni jest zbyt kosztowna, a przez to nieefektywna ekonomicznie, czego nie można powiedzieć o minigeneratorach atomowych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. sga 14.09.2021 14:25

  po co mu lodowka w jakucji, tak sie tylko zastanawiam

 2. Strangersama 14.09.2021 15:33

  @sga “po co mu lodowka w jakucji, tak sie tylko zastanawiam”

  Lato na Syberii potrafi być gorętsze niż w Polsce

 3. Komzar 14.09.2021 18:18

  Takie rozwiązania nie są dopuszczane i nie będą z bardzo prostego powodu. Materiał radioaktywny był by zbył łatwo dostępny.

 4. sga 14.09.2021 19:12

  @Strangersama na 2 tygodnie lata to lodowka zbedna.

 5. zxcv 14.09.2021 20:15

  @sga po to by po zimną wódkę na dwór nie musiał latać 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.