Internet w UE wciąż w niebezpieczeństwie!

Opublikowano: 14.02.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5062

Tekst cenzorskiej dyrektywy ACTA2 został ustalony. Internet nadal jest w niebezpieczeństwie!

W dniu 13 lutego 2019 r. Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej oraz Komisja Europejska podjęły decyzję o przyjęciu dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, znanej jako ACTA2. Przedstawiona propozycja ostatecznej wersji dyrektywy wprowadza NAJBARDZIEJ RESTRYKCYJNE rozwiązania z dotychczas zaproponowanych, które stanowią olbrzymie zagrożenie dla wolności Internetu oraz swobody wymiany treści.

W momencie, gdy wydawało się, iż Polsce oraz innym krajom, które dołączyły do grupy sprzeciwu, uda się zablokować niekorzystne rozwiązania, Francja oraz Niemcy porozumiały się co do ostatecznego kształtu dyrektywy i odblokowały końcówkę procesu legislacyjnego. Ostateczny tekst ujednolicony oraz terminarz dalszego procedowania w Parlamencie Europejskim zostanie wkrótce ogłoszony. Jeśli nie uda nam się zmusić europosłów do odrzucenia ACTA2, stanie się ona wkrótce prawem obowiązującym w całej Unii Europejskiej.

Największe zagrożenie stanowią artykuły 11 oraz 13, które przewidują:

ARTYKUŁ 13 (AUTOMATY FILTRUJĄCE)

Komercyjne witryny oraz aplikacje, za których pośrednictwem użytkownicy mogą udostępniać swoje treści innym (np. YouTube), będą musiały dołożyć „wszelkich starań”, aby zdobyć licencje na udostępniane przez tych użytkowników materiały, nawet w ich szczątkowej części, np. cytat, parodia lub mem użyty w filmie przez youtubera – spowoduje to w praktyce, że będą ponosiły pełną odpowiedzialność za te treści. Wymusza to więc zastosowanie zaawansowanych algorytmów filtrujących WSZYSTKO, co użytkownik zechce udostępnić, jeszcze zanim zostanie to opublikowane! Stawia to w niebezpieczeństwie wolność komunikacji oraz grozi zablokowaniem rynku dla operatorów nowych platform, którzy nie będą dysponowali odpowiednimi narzędziami, blokując im możliwość konkurencji.

ARTYKUŁ 11 (PODATEK OD LINKÓW)

Artykuł 11 przewiduje konieczność wykupienia licencji na każdą treść, do której się linkuje, np. do artykułu prasowego, w tym również tzw. snippety (zajawki) z nagłówkiem, opisem bądź miniaturą graficzną. Dotyczyć to będzie nie tylko wyszukiwarek internetowych, agregatorów prasowych itp., lecz nawet małych blogerów oraz youtuberów!

Aktywiści #StopACTA2 zapowiadają akcję protestacyjną 23 marca w całej Europie. Oto ich apel i deklaracja:

“My, obywatele Unii Europejskiej, użytkownicy Internetu, stanowczo protestujemy przeciwko przyjęciu takich rozwiązań. Nie zgadzamy się na rozwiązania prawne, które narzucą dominację syndykatu prawnoautorskiego kosztem niezależnych artystów oraz działających w zmowie z politykami gigantów medialnych kosztem startupów i mniejszych firm. Sprzeciwiamy się również ograniczaniu swobody komunikacji w ramach społeczności internetowych. Głosowanie w Parlamencie Europejskim, które zadecyduje o przyszłym kształcie Internetu w Europie, już wkrótce. Naszym celem jest wywarcie wpływu na europosłów, wybranych w demokratycznych wyborach, aby w naszym imieniu odrzucili dyrektywę w całości, a przynajmniej dwa wyżej przedstawione artykuły. W tym celu będziemy organizować protesty uliczne oraz akcje informacyjne, które spowodują wzrost świadomości mieszkańców Europy o tym zagrożeniu. Główna fala jednoczesnych zgromadzeń publicznych odbędzie się przy udziale naszym oraz pokrewnych ruchów w całej Europie 23 marca. Nie pozwólmy, aby unijni biurokraci, OZZ-y i korporacyjni lobbyści odebrali nam nasze podstawowe prawa i zamienili Internet – nasze wspaniałe, wolne medium – w ściśle kontrolowany i regulowany kanał jednokierunkowej transmisji! Dołączcie do nas i działajmy wspólnie – tylko tak możemy stawić opór totalitarnym zapędom!

Wszelkie szczegóły, informacje o akcjach, bieżące komentarze, analizy eksperckie oraz linki znajdą Państwo w naszej witrynie internetowej StopACTA2.org

Autorstwo: Grzegorz Jastrzębski ze StopACTA2
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.