Interaktywna mapa z danymi nt. Ukraińców

Opublikowano: 12.08.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1089

Powstała witryna internetowa ze statystykami dotyczącymi liczb przekroczeń granic i obecności ukraińskich imigrantów w różnych krajach. Należy tu jednak zaznaczyć, że wedle definicji, uchodźcą jest osoba, która ucieka z kraju zagrożonego np. wojną. Osoba uchodząca z powodu wojny zatrzymuje się w najbliższym bezpiecznym miejscu. Jeśli wędruje dalej w poszukiwaniu bardziej sprzyjających lub wygodnych warunków, jest raczej imigrantem ekonomicznym.

Z danych aktualizowanych w każdy tydzień wynika, że do 10 sierpnia 2022 roku w całej Europie odnotowano 6 373 256 „indywidualnych uchodźców z Ukrainy”. Liczba „uchodźców z Ukrainy zarejestrowanych do ochrony czasowej lub podobnych krajowych systemów ochrony w Europie” wyniosła 3 818 552.

Od 24 lutego zarejestrowano 10 623 910 przekroczeń granicy z Ukrainy. Liczba ta odzwierciedla ruchy transgraniczne (a nie osoby). Dodatkowe 105 000 osób przeniosło się do Federacji Rosyjskiej z obwodów donieckiego i ługańskiego w dniach 18-23 lutego. W drugą stronę liczba ta od 28 lutego wyniosła 4 506 002. Ruchy powrotne na Ukrainę mogą mieć charakter wahadłowy i niekoniecznie oznaczają trwałe powroty, ponieważ sytuacja na Ukrainie pozostaje wysoce niestabilna i nieprzewidywalna.

Jak widzimy na mapce, najwięcej Ukraińców ulokowało się w Rosji. Na drugim miejscu jest Polska, na trzecim Niemcy. Za podium znalazły się Czechy. Co ciekawe, “uchodźców” odnotowano nawet w odległej Islandii. Statystyki są opracowywane głównie na podstawie danych dostarczanych przez władze. Chociaż dołożono wszelkich starań, aby wszystkie informacje statystyczne zostały zweryfikowane, liczby stanowią dane szacunkowe. Triangulacja informacji i źródeł odbywa się w sposób ciągły.

Obecnie zarejestrowanych Ukraińców w Polsce jest ok. 1 221 596. Przejścia graniczne z Ukrainy od 24 lutego wyniosły ok. 5 269 285, a w drugą stronę – ok. 3 259 225. Poniższe dane dotyczą liczb w przybliżeniu osób zarejestrowanych, tzn. takich, które otrzymały numer PESEL. Ukraińców zarejestrowanych do ochrony czasowej lub podobnych krajowych systemów ochrony jest w Polsce ok. 1 274 130.

Osoby płci męskiej stanowią w przybliżeniu 7,3% ukraińskich imigrantów. Jeśli chodzi o wiek dziecięcy 0-11, chłopców jest więcej niż dziewczynek. W wieku 12-17 przeważają panny. Natomiast w przypadku wieku 18-59 kobiet jest ponad pół miliona, a mężczyzn prawie 68 tysięcy (mniej niż 8%). Jeśli chodzi o osoby w wieku 60+, mężczyźni stanowią ok. 23%. Ogółem osoby w wieku 18-59 stanowią prawie połowę wszystkich przybyłych z Ukrainy.

Najwięcej ukraińskich imigrantów znajduje się na obszarze województwa mazowieckiego – ponad 250 tysięcy, co stanowi ponad 20% wszystkich. Potem następuje spadek, i w województwach dolnośląskim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim liczby wynoszą od ok. 113 do ok. 129 tysięcy.

Najwięcej imigrantów z Ukrainy znajdziemy w powiecie warszawskim. Na drugim miejscu ulokował się wrocławski. Można jeszcze wspomnieć o Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Z przyczyn oczywistych podobnie wyglądają statystyki dotyczące uczniów. W tym zestawieniu nieco wyróżnia się Łódź.

Więcej informacji można znaleźć na tej stronie internetowej. Po kliknięciu w dany obszar na mapce, otrzymamy dane na temat tegoż terenu w opisywanym tutaj kontekście. Możemy także wybrać województwo i powiat z wysuwanej listy. W przypadku uczniów mamy nawet opcję wyboru rodzaju szkoły oraz klasy.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Data.unhcr.org [1] [2]
Źródło: MediaNarodowe.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

9

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Wojna INFO 12.08.2022 13:27

  Czyli w Polsce jest około 1,5 miliona Ukraińców, tymczasem przed wojną było ich prawie 2 miliony.
  No ale “spiskowcy” ciągle będą bzdurzyć o 5 milionach Ukraińców w Polsce bo myślenie analityczne nie jest ich mocną stroną.

  DZIĘKUJĘ ZA ARTYKUŁ!

 2. Admin WM 12.08.2022 14:42

  Pytanie – ilu Ukraińców nie posiada polskiego PESEL-u. Niemniej Ukraińców spotykam często, choć wcześniej w moim mieście ich nie było. Jeszcze ani razu nie słyszałem ukraińskiej mowy – a jedynie rosyjską. Być może ci władający ukraińskim koncentrują się w innych miastach i województwach?

 3. AlbertW41 12.08.2022 16:17

  Jaki jest link do tej strony bo tu sa same zrzuty.

 4. Admin WM 12.08.2022 17:22

  Linki są podane w stopce – „na podstawie” [1] i [2].

 5. Adapter 12.08.2022 22:30

  No ja może z raz słyszałem ukraiński, oni po prostu mówią po rosyjsku. Rozmawiałem kiedyś z nimi, byli bardziej ze wschodu, jeszcze przed konfliktem i mówili że często na wschodzie używa się takiej mieszanki rosyjskiego z ukraińskim tzw. surżyk.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.