Liczba wyświetleń: 1592
Powstała witryna internetowa ze statystykami dotyczącymi liczb przekroczeń granic i obecności ukraińskich imigrantów w różnych krajach. Należy tu jednak zaznaczyć, że wedle definicji, uchodźcą jest osoba, która ucieka z kraju zagrożonego np. wojną. Osoba uchodząca z powodu wojny zatrzymuje się w najbliższym bezpiecznym miejscu. Jeśli wędruje dalej w poszukiwaniu bardziej sprzyjających lub wygodnych warunków, jest raczej imigrantem ekonomicznym.
Z danych aktualizowanych w każdy tydzień wynika, że do 10 sierpnia 2022 roku w całej Europie odnotowano 6 373 256 „indywidualnych uchodźców z Ukrainy”. Liczba „uchodźców z Ukrainy zarejestrowanych do ochrony czasowej lub podobnych krajowych systemów ochrony w Europie” wyniosła 3 818 552.
Od 24 lutego zarejestrowano 10 623 910 przekroczeń granicy z Ukrainy. Liczba ta odzwierciedla ruchy transgraniczne (a nie osoby). Dodatkowe 105 000 osób przeniosło się do Federacji Rosyjskiej z obwodów donieckiego i ługańskiego w dniach 18-23 lutego. W drugą stronę liczba ta od 28 lutego wyniosła 4 506 002. Ruchy powrotne na Ukrainę mogą mieć charakter wahadłowy i niekoniecznie oznaczają trwałe powroty, ponieważ sytuacja na Ukrainie pozostaje wysoce niestabilna i nieprzewidywalna.
Jak widzimy na mapce, najwięcej Ukraińców ulokowało się w Rosji. Na drugim miejscu jest Polska, na trzecim Niemcy. Za podium znalazły się Czechy. Co ciekawe, “uchodźców” odnotowano nawet w odległej Islandii. Statystyki są opracowywane głównie na podstawie danych dostarczanych przez władze. Chociaż dołożono wszelkich starań, aby wszystkie informacje statystyczne zostały zweryfikowane, liczby stanowią dane szacunkowe. Triangulacja informacji i źródeł odbywa się w sposób ciągły.
Obecnie zarejestrowanych Ukraińców w Polsce jest ok. 1 221 596. Przejścia graniczne z Ukrainy od 24 lutego wyniosły ok. 5 269 285, a w drugą stronę – ok. 3 259 225. Poniższe dane dotyczą liczb w przybliżeniu osób zarejestrowanych, tzn. takich, które otrzymały numer PESEL. Ukraińców zarejestrowanych do ochrony czasowej lub podobnych krajowych systemów ochrony jest w Polsce ok. 1 274 130.
Osoby płci męskiej stanowią w przybliżeniu 7,3% ukraińskich imigrantów. Jeśli chodzi o wiek dziecięcy 0-11, chłopców jest więcej niż dziewczynek. W wieku 12-17 przeważają panny. Natomiast w przypadku wieku 18-59 kobiet jest ponad pół miliona, a mężczyzn prawie 68 tysięcy (mniej niż 8%). Jeśli chodzi o osoby w wieku 60+, mężczyźni stanowią ok. 23%. Ogółem osoby w wieku 18-59 stanowią prawie połowę wszystkich przybyłych z Ukrainy.
Najwięcej ukraińskich imigrantów znajduje się na obszarze województwa mazowieckiego – ponad 250 tysięcy, co stanowi ponad 20% wszystkich. Potem następuje spadek, i w województwach dolnośląskim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim liczby wynoszą od ok. 113 do ok. 129 tysięcy.
Najwięcej imigrantów z Ukrainy znajdziemy w powiecie warszawskim. Na drugim miejscu ulokował się wrocławski. Można jeszcze wspomnieć o Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Z przyczyn oczywistych podobnie wyglądają statystyki dotyczące uczniów. W tym zestawieniu nieco wyróżnia się Łódź.
Więcej informacji można znaleźć na tej stronie internetowej. Po kliknięciu w dany obszar na mapce, otrzymamy dane na temat tegoż terenu w opisywanym tutaj kontekście. Możemy także wybrać województwo i powiat z wysuwanej listy. W przypadku uczniów mamy nawet opcję wyboru rodzaju szkoły oraz klasy.
Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Data.unhcr.org [1] [2]
Źródło: MediaNarodowe.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net
Pytanie – ilu Ukraińców nie posiada polskiego PESEL-u. Niemniej Ukraińców spotykam często, choć wcześniej w moim mieście ich nie było. Jeszcze ani razu nie słyszałem ukraińskiej mowy – a jedynie rosyjską. Być może ci władający ukraińskim koncentrują się w innych miastach i województwach?
Jaki jest link do tej strony bo tu sa same zrzuty.
Linki są podane w stopce – „na podstawie” [1] i [2].
No ja może z raz słyszałem ukraiński, oni po prostu mówią po rosyjsku. Rozmawiałem kiedyś z nimi, byli bardziej ze wschodu, jeszcze przed konfliktem i mówili że często na wschodzie używa się takiej mieszanki rosyjskiego z ukraińskim tzw. surżyk.