Instytut Praw Migrantów zamierza aktywizować Ukraińców

Opublikowano: 13.12.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1764

W stolicy Dolnego Śląska uruchomiona została instytucja mająca zaspokajać potrzeby imigrantów z Ukrainy. Instytut Praw Migrantów zamierza przede wszystkim aktywizować obcokrajowców, aby państwo zaczęło ich postrzegać „jako jedną z grup społecznych posiadających własne prawa i interesy”. Dodatkowo organizacja oferuje imigrantom szereg porad choćby w zakresie łatwiejszej legalizacji pobytu.

Wrocław stał się jednym z miast najchętniej przyjmujących osoby przyjeżdżające zza naszej wschodniej granicy. Prezydent miasta Jacek Sutryk w ubiegłym roku stworzył nowe stanowisko w administracji samorządowej, a więc pełnomocnika ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego. Przed trzema laty dane zgromadzone w raporcie „Diagnoza Wrocławia” sugerowały, że już co dziesiąty mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska jest Ukraińcem.

Nic więc dziwnego, że liberalne władze miasta współpracują z organizacjami, których celem jest tworzenie wielokulturowego miejsca. Jednym z nich będzie od teraz Instytut Praw Migrantów. Powstał on między innymi dzięki pieniądzom przekazanym przez Fundację Ukraina i Konsulat Honorowym Ukrainy we Wrocławiu. Ma on przy tym dużo szersze ambicje niż tylko załatwianie najprostszych problemów ukraińskich imigrantów w naszym kraju.

Jego celem ma być bowiem aktywizacja ukraińskiej społeczności. Instytut Praw Migrantów twierdzi, że tylko w ten sposób państwo polskie może uznać Ukraińców za „jedną z grup społecznych posiadających własne prawa i interesy”. Tym samym nowa organizacja zamierza edukować cudzoziemców i oferować im pomoc w zakresie tworzenia własnych inicjatyw społecznych.

Innym z celów Instytutu ma być oferowanie szerokiej pomocy dla imigrantów. Bezpłatnie będą oni mogli więc skorzystać z porad psychologa, prawnika i doradcy zawodowego. Ich głównym zadaniem ma być doradztwo w zakresie łatwiejszej legalizacji stałego pobytu. „Eksperci” organizacji pracują zresztą nad projektem rozwiązań prawnych, które miałyby na celu ułatwienie uzyskania pozwolenia na przyjazd do Polski.

Na podstawie: TuWroclaw.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.