„Instagram dla dzieci” wzbudza kontrowersje

Opublikowano: 19.04.2021 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1458

Właściciel Facebooka Mark Zuckerberg pracuje nad nowym rozwiązaniem, mającym na celu stworzenie „Instagramu” przeznaczonego dla młodzieży poniżej trzynastego roku życia. Pomysł został skrytykowany przez liczne organizacje pozarządowe i rodziców. Ich sprzeciw budzi narażanie najmłodszych na szereg negatywnych konsekwencji związanych z mediami społecznościowymi.

https://www.youtube.com/watch?v=76bESg0qD9Y

Obecnie największe portale społecznościowe, właśnie na czele z Facebookiem i Instagramem, są dostępne tylko dla osób powyżej 13. roku życia. Oczywiście niezwykle często ograniczenia są bez większych problemów łamane. Trudno jest wszak rzeczywiście sprawdzić, czy dana osoba podczas rejestracji podaje swoje prawdziwe dane. Zgodnie z pomysłem giganta technologicznego to miałoby się zmienić.

Zuckerberg chciałby więc utworzyć wersję „Instagramu” dla osób poniżej wspomnianego 13. roku życia. Dzięki niej rodzice mieliby bezpośrednią kontrolę nad internetową aktywnością swoich dzieci. Przedstawiciele Facebooka w rozmowach z mediami podkreślają, że nieletni i tak korzystają z sieci internetowej, bo chcą mieć kontakt ze swoimi rówieśnikami oraz rodziną, a także chcą się uczyć i zdobywać nową wiedzę. Portal chce im w tym pomóc, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo.

W szczytne intencje koncernu Zuckerberga nie wierzą jednak organizacje pozarządowe zrzeszające rodziców. Wystosowały one apel do kierownictwa Facebooka, aby zrezygnowało ono z planów uruchomienia „Instagramu” dla najmłodszych odbiorców.

Koalicja stowarzyszeń koordynowana przez Campaign for a Commercial Free Childhood twierdzi, że młodzi użytkownicy będą narażeni na „wielkie ryzyko”. Korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się bowiem z wieloma zagrożeniami. Wśród nich są obawy dotyczące prawa do prywatności, czasu spędzanego przed ekranem, zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości czy presji ze strony handlowców.

Eksperci cytowani przez przeciwników nowej wersji „Instagramu” uważają, że portal wykorzystuje zwłaszcza lęki najmłodszych związane z możliwością pomijania ich przez rówieśników, a więc zachęca ich do ciągłego przeglądania strony i publikowania zdjęć. Poza tym groźna dla dziecięcej psychiki jest nieustanna presja mediów społecznościowych na wygląd, autoprezentacje i branding.

Na podstawie: Cnbc.com, Ilprimatonazionale.it
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.