Ingerowali w wybory w USA i będą to robić nadal

Opublikowano: 09.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1290

Jewgienij Prigożyn, założyciel rosyjskiej Grupy Wagnera i biznesmen, ogłosił, że był zaangażowany w ingerencję w wybory w USA. Jak podaje Reuters, jest to pierwsze publiczne wyznanie osoby, którą Waszyngton oskarża o próby wpływania na politykę Stanów Zjednoczonych.

Odpowiadając na zapytanie rosyjskiego serwisu informacyjnego zamieszczone na portalu społecznościowym „VKontakte”, Prigożyn powiedział: „Wtrącaliśmy się (w wybory w USA), wtrącamy się i będziemy się wtrącać. Starannie, precyzyjnie, chirurgicznie i po naszemu”. Komentarz został opublikowany w przeddzień elekcji do Kongresu w USA.

Prigożyn – często nazywany „kucharzem Putina”, ponieważ jego firma cateringowa otrzymuje kontrakty od Kremla – został oficjalnie oskarżony w USA o sponsorowanie tzw. farm trolli, które zdaniem zachodnich urzędników Moskwa wykorzystuje do prób wpływania na politykę w USA i innych krajach.

Jak powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, komentarze Prigożyna „nie są dla nich nowe ani zaskakujące”. „Jest dobrze znane i dobrze udokumentowane, że podmioty związane z Jewgienijem Prigożynem starały się wpływać na wybory na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych”. „Stany Zjednoczone” – powiedziała – „starały się wykryć i przeciwdziałać tym rosyjskim wysiłkom”. Jak dodała, działania Rosji obejmują „podważanie demokracji i sianie niezgody”. „Nie jest więc zaskakujące, że Rosja próbuje podkreślić ich wysiłki i wymyśla historie o tym, jak bardzo są skuteczne, właśnie w przeddzień wyborów”.

W lipcu Departament Stanu USA zaoferował nagrodę w wysokości do 10 mln dolarów za informacje o Prigożynie w związku z jego „zaangażowaniem we wpływanie na wybory w USA”. Zarzuty dotyczyły elekcji z 2016 roku. Oprócz USA, sankcje na Prigożyna nałożyły także Wielka Brytania i Unia Europejska.

Prigożyn zajmował się sprzedażą hot-dogów. Później otworzył kilka restauracji w Petersburgu, które przyciągnęły uwagę Władimira Putina. W jednym z nich rosyjski prezydent podczas swojej pierwszej kadencji zjadł nawet obiad z ówczesnym szefem Francji Jacquesem Chiracem. Jego biznes stopniowo się rozrastał, a w 2010 roku Putin uczestniczył w otwarciu fabryki szkolnych obiadów Prigożyna, która powstała dzięki hojnym kredytom z rosyjskiego banku państwowego. W samej Moskwie jego firma, Concord Catering, zdobyła setki milionów dolarów w państwowych kontraktach na żywienie dzieci w szkołach. Prigożyn przez kilka lat odpowiadał również za catering ważnych wydarzeń na Kremlu oraz świadczył usługi cateringowe dla rosyjskiego wojska.

Sześćdziesięciojednoletni Prigożyn do niedawna nie występował zbyt często publicznie. Dopiero podczas wojny na Ukrainie zaczął się bardziej wypowiadać, kiedy to otwarcie krytykował m.in. działania rosyjskich generałów. We wrześniu publicznie przyznał się do założenia powiązanej z Kremlem najemniczej Grupy Wagnera, która działa w Syrii, Afryce i na Ukrainie. Wcześniej zaprzeczał temu.

W ubiegły piątek otworzył centrum technologii obronnych w Petersburgu, kolejne posunięcie mające na celu podkreślenie jego zdolności wojskowych – podaje Reuters. Następnie w Niedzielę zapowiedział utworzenie ośrodków szkoleniowych dla milicji w rosyjskich obwodach biełgorodzkim i kurskim, które graniczą z Ukrainą. „Tylko miejscowi, nikt inny, znają swoje otoczenie i są w stanie walczyć z grupami dywersyjnymi i zwiadowczymi” – skomentował.

AP podała, że niedawno pojawiły się też materiały wideo pokazujące mężczyznę przypominającego Prigożyna, który odwiedza rosyjskie kolonie karne, by werbować więźniów do walki na Ukrainie. O podobnych działaniach Grupy Wagnera informowały wcześniej rosyjskie media, organizacje pomocy więźniom i krewni zatrzymanych. Prigożyn nigdy nie potwierdził tego wprost, ale w jednej z wypowiedzi powiedział, że „albo grupa Wagnera i skazańcy, albo wasze dzieci” będą walczyć na pierwszej linii.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Echo24.cz
Wideo: YouTube.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. KubaD. 09.11.2022 13:28

    Wybory w USA się zbliżają więc mydlenie oczu czas zacząć.
    Grupa bideta się słabo trzyma więc trzeba zrobić nagonkę

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.