Informacje pozyskane za pomocą Pegasusa w Polsce ma Izrael

Opublikowano: 23.02.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2452

Jan Maria Jacowski, były senator PiS, przyznał w studiu Polsat News, że podsłuchy Pegasusem za rządów Prawa i Sprawiedliwości to „gruba sprawa”. Zdaniem polityka informacje z podsłuchów posiada państwo Izrael.

Przypomnijmy, że nie dawno wrocławski sąd apelacyjny uznał, rozpatrując sprawę funkcjonariuszki ABW Katarzyny T., oskarżonej o ujawnienie tajnych informacji swojemu byłemu koledze z pracy Robertowi J., że stosowanie systemu Pegasus nie jest zgodne z polskim prawem.

W studiu Polsat News o Pegasusie mówił były senator PiS Jan Maria Jackowski. Polityk stwierdził, że już gdy pojawiły się pierwsze informacje o podsłuchach, było dla niego jasne, że „to jest bardzo gruba sprawa”. „Głosiłem wtedy tezę, że w interesie Prawa i Sprawiedliwości było dogłębne wyjaśnienie tej afery, a nie chowanie tego pod dywan” – powiedział.

Jackowski twierdzi, że Pegasus jest „bardzo ofensywnym narzędziem do inwigilacji, które może kreować dowody w sprawie”, co potwierdza to sprawa polityka KO Krzysztofa Brejzy. „W tym całym systemie trzeba pamiętać jedno, że to jest licencja. To nie jest produkt, który jest integralną częścią państwa, które go kupuje. Serwery są gdzie indziej, są w państwie Izrael” – dodaje Jackowski. „Mniej ważne jest, kogo podsłuchiwano i czy słusznie […], ale z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa polskiego fundamentalne znaczenie ma to, że informacje, które zostały w ten sposób pozyskane, znajdują się w rękach innego państwa” – dodał.

Były senator został zapytany o to, czy w Prawie i Sprawiedliwości obawiano się systemu Pegasus. „Znam takie sytuacje, gdzie podczas spotkań zamkniętych padały informacje, które wszystko na to wskazuje, zostały pozyskane metodami operacyjnymi” – odpowiedział. „Opinia publiczna koncentruje się w tej chwili na Pegasusie, czyli to jest kwestia ostatnich kilku lat. Natomiast nie jest tak, że poprzednio służby nie działały, bo działały. I też można było innymi metodami pozyskiwać różnego rodzaju informacje” – dodał.

Jackowski został zapytany, czy w PiS-ie także były oso by, które objęto działaniami Pegasusa przez innych członków partii. „Tak jest. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Nie jestem dzieckiem i zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności za słowa, które wypowiadam” – stwierdził. „Dlatego jest tak ważne, żeby tę sprawę wyjaśnić, bo opinia publiczna może mieć wrażenie, że chłopaki się pokłócili i jedni drugich słuchali, nawet takie żarty krążą, że kto nie jest na liście podsłuchiwanych z PiS, ten nie jest ważnym politykiem, bo co to za polityk, którego nie warto podsłuchiwać tym systemem” – powiedział Jackowski.

Były senator stwierdził, że komisja musi się dowiedzieć, jak zareagowano na fakt, że „serwery, które obsługują ten system, znajdują się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tak naprawdę nikt w Polsce nie ma wpływu na to, co się z tym materiałem dzieje”.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Polsat News
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 23.02.2024 17:10

  jakoś mnie to nie dziwi….Syjoniści znów mają przewagę…

 2. rozrabiaka 23.02.2024 17:40

  Pan Maciak 4 miesiące temu mówił, że pegasus będzie motywem przewodnim po wyborach – no i się ciagnie!
  Nie chce mi się szukać ale pegasus to jedna wielu firm i afera była taka – ile oni za ten program zapłacili skoro można podobne posiadać za 1/10 ceny a ktoś przez linuxa zrobi sobie wjazd na cudzy telefon za darmo…

 3. magicznemrau 23.02.2024 19:22

  czy ktorykolwiek rezylianin sie zastanowil, ze do panstwa terrorystycznego zwanego USA trafiaja wszystie rozmowy prywatne i urzedowe ze smartfonow z systemem android? czy ktorykolwiek rezylianin jest swiadomy, ze urzadzenia te nie tylko sluchaja wszystkih rozmow “bo tak jest lepiej” ale takze wlaczaja kamere nie sygnalizyjac tego i sa ogladani nawet w sypialni przez googla a potem panstwo terrorystyczne USA? w koncu czy ktorykolwiek rezylianin zastanowil sie, ze google i panstwo terrorystyczne wiedza o czym rozmawia sie w firmie i wiedza co rezylianie projektuja lub co maja zamiar wprowadzic jako usluge? dlaczego rezylianie tak chetnie oddaja swoja tajemnice przedsiebiorstwa a jednoczesnie pracownikom kaza podpisywac lojalki? czy nie jest to schizofrenia?
  a maciak to klamca i skazany rasista – nie wart dobrego slowa

 4. rozrabiaka 23.02.2024 19:30

  @magicznemrau – ” skazany rasista” nie wyznaje tej religii, nie ma czegoś takiego. Jest jedna rasa ludzka, różniącą się pigmentem jak już.
  Pisałem, że będzie pegasus tematem glownym w telewizji a nie android

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.