Informacje o refundowanych lekach będą tajne!

Opublikowano: 19.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 705

Nowelizacja prawa o refundacji leków szykowana przez resort zdrowia chroni przede wszystkim interes wielkich firm, a nie zdrowie pacjentów. Utajnione zostaną wszystkie newralgiczne informacje na temat warunków refundacji za publiczne pieniądze, a nawet skuteczności samych leków. Nie można pozwolić, by projekt tej ustawy wszedł w życie!

Ministerstwo zdrowia pracuje nad projektem ustawy o refundacji leków. Niestety, media donoszą, że nowe prawo uczyni ten proces tak nieprzejrzystym i zachęcającym do korupcji, jak jeszcze nigdy dotychczas. Wprowadzona ma zostać “tajemnica refundacyjna”, czyli klauzula tajności obejmująca wszystkie kluczowe informacje na temat subsydiowanych leków, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić interesom firm farmaceutycznych.

W myśl zapisów nowego projektu niedostępne dla opinii publicznej będą w zasadzie wszystkie istotne informacje nie tylko na temat warunków refundacji, ale i samego leku. Tajemnicą mają być objęte nawet dane świadczące o tym, jak skuteczny jest medykament określonej firmy na tle jego odpowiedników produkowanych przez innych producentów. Nie dowiemy się również, po jakiej cenie koncerny zamierzają sprzedawać swoje produkty Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Jawna będzie jedynie informacja, czy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w ogóle zarekomendowała lek do refundacji. Podstawa rekomendacji, czyli treść wniosku złożonego przez firmę, będzie również tajna.

“Tajemnica refundacyjna” ma obowiązywać wszystkich pracowników Ministerstwa Zdrowia, NFZ, wspomnianej AOTMiT i osoby wchodzące w skład komisji ekonomicznej, która w porozumieniu z firmami ustala ceny leków. Za ujawnienie zakazanych szczegółów będzie groziła grzywna lub kara pozbawienia wolności nawet – uwaga! – do pięciu lat.

Za bezwzględnie słuszną należy uznać krytykę mówiącą, że zapisy o “tajemnicy refundacyjnej” znalazły się w projekcie ustawy wyłącznie w interesie koncernów farmaceutycznych, a nie pacjentów. Stwarzają one nieskrępowane możliwości korumpowania instytucji publicznych przez kapitalistów zarabiających krocie na lekach i na zdrowiu ludzi. “Gazeta Wyborcza” twierdzi, że lobbyści tych bajecznie bogatych firm skarżyli się wcześniej w tym roku na spotkaniu z Szumowskim na obowiązujące obecnie przepisy, które rzekomo traktują je niesprawiedliwie.

Niepokojące bliskie związki Łukasza Szumowskiego z konkretnymi firmami farmaceutycznymi i jego stosunek do nich były już opisywane w mediach. Na początku roku politycy opozycji wzywali do zdymisjonowania ministra za to, że jemu i jego zastępcy jeden z koncernów miał fundować drogie pobyty w luksusowym spa w zamian za wpisanie ich leków na listę do refundacji. Ujawniono też, że dążył on do tego, by firma Roche sprzedawała NFZ swój lek pomocny przy terapii raka po jak najwyższej cenie, a nie po jak najniższej.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 24.04.2019 16:46

    Prywata i draństwo.
    Musimy to nagłośnić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.