Inflacja osłabi podwyżki wynagrodzeń?

Opublikowano: 18.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 0

Dobra sytuacja na rynku pracy powoduje wzrost wynagrodzeń dla pracowników, które według danych Głównego Urzędu Statystycznego zwiększyły się w lutym przeciętnie o 4 procent. Zdaniem ekspertów nieuchronnie będzie to jednak prowadziło do inflacji i wzrostu cen.

Statystycy GUS-u podali, że w przeciętne wynagrodzenie w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,6 proc. i wyniosło tym samym 4 304,95 zł, natomiast jeśli chodzi o zatrudnienie to także w ciągu miesiąca powiększyło się ono o 0,3 proc. Ogółem wynagrodzenia w lutym podwyższyły się średnio o 4 proc., natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach o 4 do 4,6 proc. „Puls Biznesu” informuje, że pozytywny trend ma się utrzymać, co spowoduje powoli brak rąk do pracy w niektórych branżach, zaś część osób dzięki obniżeniu wieku emerytalnego przejdzie na zasłużony odpoczynek.

Narodowy Bank Polski i ekonomiczni eksperci twierdzą jednocześnie, że taka sytuacja musi nieuchronnie przełożyć się na inflację i wzrost cen. Widać to zresztą po danych statystycznych, ponieważ deflacja ustąpiła już w listopadzie ubiegłego roku, natomiast w styczniu i lutym podwyżki cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniosły średnio 1,7 i 2,2 proc. Tymczasem bank centralny szacuje, iż w najbliższych trzech latach pensje będą zwiększały się średnio o 6 proc.

Na podstawie: pb.pl, forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o