Indonezja odpowiada za ludobójstwo z 1965 r.

Opublikowano: 24.07.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1078

Ponad 50 lat temu w Indonezji doszło do niezwykle dramatycznej sytuacji, która często opisywana jest jako jedna z największych tragedii XX wieku. W wyniku nieudanego zamachu stanu ówczesny prezydent Suharto rozpoczął krwawe czystki, które mogły doprowadzić do śmierci od 500 tysięcy do nawet 2 milionów ludzi. Teraz Międzynarodowy Trybunał Ludowy ogłosił, że Indonezja jest odpowiedzialna za masowe mordy, a obecny rząd powinien dokonać rekompensaty i wystosować przeprosiny.

W 1945 roku pierwszym prezydentem niepodległej Indonezji został muzułmanin-nacjonalista Sukarno, który równoważył wpływy wojska, islamistów i komunistów na sytuację w kraju. Zaostrzono politykę zagraniczną i państwo weszło w konflikty z Malezją, wspieraną przez Wielką Brytanię, oraz z Brunei. Stany Zjednoczone początkowo wspierały władze w Indonezji, aby Sukarno nie został sojusznikiem ZSRR i Chin, choć w kraju niejednokrotnie dochodziło do nieudanych przewrotów wojskowych. W 1956 roku CIA wspierała rebelię, która miała doprowadzić do obalenia rządu, lecz szybko została stłumiona.

Gdy wzrosły obawy indonezyjskiego prezydenta względem Holandii, Wielkiej Brytanii i USA, w latach 1960. Sukarno zaczął importować broń z ZSRR, podczas gdy Komunistyczna Partia Indonezji zdobywała coraz większe poparcie. Wtedy Amerykanie ostatecznie zrezygnowali z pomocy dla tego państwa. W latach 1965-1966, przy wsparciu ze strony USA, do władzy doszedł generał brygady Suharto, który zaczął ograniczać wpływy ZSRR i Chin.

Wtedy doszło do nieudanego wojskowego zamachu stanu. Nowy przywódca kraju oskarżył komunistów o zorganizowanie przewrotu i natychmiast rozpoczął czystki. Suharto zniszczył Komunistyczną Partię Indonezji i krwawo tłumił wszelkie przejawy buntu wobec władzy. Choć za jego rządów zginęło od 500 tysięcy do 2 milionów osób, w następnych latach wybierany był na kolejne kadencje i ustąpił dopiero w 1998 roku. Dwa lata później Suharto znalazł się w areszcie domowym, ale ze względu na stan zdrowia nigdy nie został osądzony za masowe morderstwa. Co ciekawe, gdy zmarł w 2008 roku zarządzono żałobę narodową.

Zgodnie z niewiążącym werdyktem Międzynarodowego Trybunału Ludowego, Indonezja odpowiada za mordy na ludności cywilnej i stosowanie tortur z wyjątkowym okrucieństwem, a dzisiejszy rząd powinien przeprosić, rozpocząć dochodzenie i ukarać osoby, które brały udział w czystkach sprzed wielu lat. Ponadto sędziowie ogłosili, że Australia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania brały udział w wydarzeniach w Indonezji stosując propagandę tak, aby zmanipulować społeczność międzynarodową na korzyść Suharto i jego armii. Państwa zachodnie nie tylko popierały obalenie pierwszego indonezyjskiego prezydenta Sukarno, ale także zniekształcały rzeczywisty obraz sytuacji, jaka miała miejsce w Indonezji, dając przyzwolenie na dalsze represje. Obecne władze Indonezji oświadczyły, że nie mają zamiaru przepraszać, natomiast państwa oskarżone o współudział zignorowały werdykt.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ABC.net.au
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.