Indie wysłały sondę Chandrayaan-2 na orbitę Księżyca

Opublikowano: 21.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 512

We wtorek Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pomyślnie przeprowadziła manewr wyniesienia automatycznej stacji księżycowej Chandrayaan-2 na orbitę Księżyca – poinformowano w komunikacie agencji kosmicznej.

„Manewr wyniesienia stacji Chandrayaan-2 na orbitę Księżyca został przeprowadzony pomyślnie dziś, 20 sierpnia 2019 roku. Manewr rozpoczął się o godz. 09.02 czasu indyjskiego (05.32 CET) i trwał 1738 sekund” – podkreślono w oświadczeniu.

Organizacja potwierdziła również, że lądownik Vikram, który ma zostać opuszczony na powierzchnię Srebrnego Globu przez 27-kilogramowy łazik Pragyan, dotrze na satelitę Ziemi 7 września, zgodnie z planem.

Pod koniec lipca Indie wystrzeliły pomyślnie sondę Chandrayaan-2 z niedużym łazikiem na pokładzie. Na początku planowano, że długo oczekiwany start odbędzie się wcześniej – 15 lipca, jednak niecałą godzinę przed wydarzeniem wystrzał został nieznacznie opóźniony.

Przyczyna komplikacji technicznych nie została oficjalnie podana. Wiele indyjskich mediów, komentując incydent, pisała o problemach w silniku rakiety nośnej GSLV Mk III.

Misja Chandrayaan-2 jest kontynuacją indyjskiego programu księżycowego, rozpoczętego przez aparat Chandrayaan-1, który poleciał na Księżyc w październiku 2008 roku. Sonda spędziła na orbicie księżycowej 312 dni i składała się z orbitera i niewielkiego lądownika (impaktora), który uderzył w powierzchnię Księżyca. Chandrayaan-2 jest bardziej skomplikowanym projektem, ponieważ przewiduje lądowanie na Ksieżycu niedużego łazika, który w ciągu jednego dnia księżycowego (14 ziemskich dób) będzie badać skład minerałów i pierwiastków na jego powierzchni.

W przypadku sukcesu misji Chandrayaan-2 Indie staną się czwartym krajem świata (obok Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin), który wylądował na Księżycu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.