Liczba wyświetleń: 618
We wtorek Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pomyślnie przeprowadziła manewr wyniesienia automatycznej stacji księżycowej Chandrayaan-2 na orbitę Księżyca – poinformowano w komunikacie agencji kosmicznej.
„Manewr wyniesienia stacji Chandrayaan-2 na orbitę Księżyca został przeprowadzony pomyślnie dziś, 20 sierpnia 2019 roku. Manewr rozpoczął się o godz. 09.02 czasu indyjskiego (05.32 CET) i trwał 1738 sekund” – podkreślono w oświadczeniu.
Organizacja potwierdziła również, że lądownik Vikram, który ma zostać opuszczony na powierzchnię Srebrnego Globu przez 27-kilogramowy łazik Pragyan, dotrze na satelitę Ziemi 7 września, zgodnie z planem.
Pod koniec lipca Indie wystrzeliły pomyślnie sondę Chandrayaan-2 z niedużym łazikiem na pokładzie. Na początku planowano, że długo oczekiwany start odbędzie się wcześniej – 15 lipca, jednak niecałą godzinę przed wydarzeniem wystrzał został nieznacznie opóźniony.
Przyczyna komplikacji technicznych nie została oficjalnie podana. Wiele indyjskich mediów, komentując incydent, pisała o problemach w silniku rakiety nośnej GSLV Mk III.
Misja Chandrayaan-2 jest kontynuacją indyjskiego programu księżycowego, rozpoczętego przez aparat Chandrayaan-1, który poleciał na Księżyc w październiku 2008 roku. Sonda spędziła na orbicie księżycowej 312 dni i składała się z orbitera i niewielkiego lądownika (impaktora), który uderzył w powierzchnię Księżyca. Chandrayaan-2 jest bardziej skomplikowanym projektem, ponieważ przewiduje lądowanie na Ksieżycu niedużego łazika, który w ciągu jednego dnia księżycowego (14 ziemskich dób) będzie badać skład minerałów i pierwiastków na jego powierzchni.
W przypadku sukcesu misji Chandrayaan-2 Indie staną się czwartym krajem świata (obok Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin), który wylądował na Księżycu.
Źródło: pl.SputnikNews.com