Indie ruszają na podbój Księżyca z misją Chandrayaan 3

Opublikowano: 23.08.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1288

Już 23 sierpnia Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) rozpocznie swój trzeci lot na Księżyc, Chandrayaan-3. Po napotkaniu różnych trudności podczas poprzednich dwóch misji, przedstawiciele ISRO mają nadzieję, że i tym razem się uda.

Głównym celem Chandrayaan 3 jest zademonstrowanie zdolności ISRO do miękkiego lądowania na Księżycu. Pojazd zniżający i łazik odegrają kluczową rolę w tej misji, która będzie przewozić cztery główne instrumenty naukowe, w tym instrumenty termiczne i atmosferyczne, a także laserowy retroreflektor. Reflektory te dokładnie zmierzą odległość między Księżycem a Ziemią.

Jednym z kluczowych instrumentów naukowych na pokładzie jest potężny laser, który zostanie wystrzelony w kierunku Księżyca. Mierząc czas potrzebny impulsowi świetlnemu na dotarcie do Księżyca i powrót na Ziemię, naukowcy mogą obliczyć odległość z dużą dokładnością. Ponadto statek kosmiczny zostanie wyposażony w sprzęt do pomiaru trzęsień księżyca, który dostarczy cennych informacji o słabej aktywności sejsmicznej, która występuje co miesiąc.

Ponadto łazik o nazwie Pragyan będzie analizował skład chemiczny powierzchni Księżyca za pomocą spektrometrii rentgenowskiej. Pomoże to naukowcom lepiej zrozumieć skład geologiczny Księżyca.

Pierwszą misją w ramach tego programu eksploracji Księżyca była sonda kosmiczna Chandrayaan-1 wystrzelona w 2008 roku. Obie kolejne misje opierały się na postępie technologicznym tego pierwszego statku kosmicznego. Podczas pierwszego roku działania Chandrayaan 1 z powodzeniem zmapował Księżyc przy różnych długościach fal i określił skład jego powierzchni, skupiając się na pierwiastkach takich jak wapń, magnez i żelazo.

Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć Chandrayaan-1 było odkrycie wody na powierzchni Księżyca. Pokładowa sonda „Luna” odegrała decydującą rolę w tym odkryciu. Analizując cząsteczki rozproszone po zderzeniu z powierzchnią Księżyca, naukowcy byli w stanie określić ich skład chemiczny i potwierdzić obecność wody w stanie ciekłym.

Pomimo utraty łączności w połowie zaplanowanego lotu, Chandrayaan 1 uznano za sukces. Położył podwaliny pod przyszłe misje księżycowe i dostarczył cennych informacji na temat składu Księżyca.

Przygotowując się do wystrzelenia Chandrayaan-3, naukowcy i eksperci z optymizmem patrzą na możliwe odkrycia i osiągnięcia, jakie przyniesie ta misja. Dzięki ulepszonej technologii i bogactwu wiedzy, zdobytej podczas poprzednich misji, ISRO jest dobrze przygotowany do podboju nowych granic na Księżycu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Drnisrozrabiaka 24.08.2023 01:47

    Ale ja nie czaje, co oprócz wyciągania kasy na projekt dla naukowców i ekspertów daje takie lądowanie? Po co to komu?
    Mam nadzieję, że ekipa będzie leciała w maseczkach chirurgicznych, to bardzo ważne aby czuli się ze sobą komfortowo…

  2. JedynaDroga 24.08.2023 09:02

    To trochę jak z Elonem Muskiem i jego siecią starlink, przecież wyszło na jaw, że poza urządzeniami do nadawania znajduje się tam także inna aparatura o której nikt nie wspominał.

    Poza tym Musk zaproponował swój system w wersji wojskowej , do użytku rządowego- star shield.

    Podobnie może być w tej sytuacji , prawdziwy cel i przeznaczenie rakiety wystrzelonej przez hindusów pozostaną ukryte przed opinią publiczną.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.