Liczba wyświetleń: 785
Indiańskie stowarzyszenie AIDESEP oraz trzy inne lokalne organizacje zrzeszające rdzenne społeczności peruwiańskiej Amazonii wezwały rząd w Limie do powstrzymania rozwoju gazowego projektu Camisea w południowo-wschodniej części kraju. Sygnatariusze apelu ostrzegają, że ekspansja gazowa w tym regionie zagraża fizycznemu i kulturowemu przetrwaniu ludów tubylczych znajdujących się w „dobrowolnej izolacji”. W najgorszym przypadku zewnętrzna penetracja i eksploatacja tych ziem może doprowadzić do „masowej zagłady” autonomicznych mieszkańców.
Organizacje AIDESEP, FENAMAD, ORAU i COMARU w liście z 2 listopada 2012 roku, przypominają, iż prezydent Peru, Ollanta Humala, przed dojściem do władzy, obiecał przestrzeganie międzynarodowych praw dotyczących stosunków i relacji z rdzennymi społecznościami. Projekty energetyczne, wdrażane przez ten rząd, powinny być więc zgodne z normami związanymi z poszanowaniem praw człowieka i środowiska. „Wzywamy rząd do prowadzenia polityki chroniącej pojedyncze narody, opartej na szacunku do wizji świata rdzennej Amazonii, a nie (jak dotąd) na wydobyciu zasobów naturalnych” – czytamy w apelu.
AIDESEP; ORAU (lokalna organizacja znad Ukajali); FENAMAD (lokalna organizacji znad Made de Dios i jej dopływów) oraz COMARU (rada Indian Matsigenka znad rzeki Urubamba), zapewniają, że zjednoczyły się by nie dopuścić do eksterminacji ludności tubylczej żyjącej w izolacji lub znajdującej się w początkowym stadium kontaktu ze społeczeństwem narodowym, w tym m.in. ludów Kugapakori, Nahua, Nanti i innych. Przedstawiciele organizacji utrzymują, że rozumieją konieczność zabezpieczenia potrzeb energetycznych Peru na najbliższe dekady. Proces ten powinien jednak odbywać się w zgodzie z zobowiązaniami społecznymi i ekologicznymi. Jeżeli owe minimum ma zostać dopełnione to, jak podkreślają sygnatariusze, Ministerstwo Energii i argentyńska spółka Pluspetrol muszą przerwać badania gazowe na terytoriach administracyjnie skupionych w granicach koncesji 88.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: aidesep.org.pe
Dla „Wolnych Mediów”