Indianie przeciwko rozwojowi projektu Camisea

Opublikowano: 11.11.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 676

Indiańskie stowarzyszenie AIDESEP oraz trzy inne lokalne organizacje zrzeszające rdzenne społeczności peruwiańskiej Amazonii wezwały rząd w Limie do powstrzymania rozwoju gazowego projektu Camisea w południowo-wschodniej części kraju. Sygnatariusze apelu ostrzegają, że ekspansja gazowa w tym regionie zagraża fizycznemu i kulturowemu przetrwaniu ludów tubylczych znajdujących się w „dobrowolnej izolacji”. W najgorszym przypadku zewnętrzna penetracja i eksploatacja tych ziem może doprowadzić do „masowej zagłady” autonomicznych mieszkańców.

Organizacje AIDESEP, FENAMAD, ORAU i COMARU w liście z 2 listopada 2012 roku, przypominają, iż prezydent Peru, Ollanta Humala, przed dojściem do władzy, obiecał przestrzeganie międzynarodowych praw dotyczących stosunków i relacji z rdzennymi społecznościami. Projekty energetyczne, wdrażane przez ten rząd, powinny być więc zgodne z normami związanymi z poszanowaniem praw człowieka i środowiska. „Wzywamy rząd do prowadzenia polityki chroniącej pojedyncze narody, opartej na szacunku do wizji świata rdzennej Amazonii, a nie (jak dotąd) na wydobyciu zasobów naturalnych” – czytamy w apelu.

AIDESEP; ORAU (lokalna organizacja znad Ukajali); FENAMAD (lokalna organizacji znad Made de Dios i jej dopływów) oraz COMARU (rada Indian Matsigenka znad rzeki Urubamba), zapewniają, że zjednoczyły się by nie dopuścić do eksterminacji ludności tubylczej żyjącej w izolacji lub znajdującej się w początkowym stadium kontaktu ze społeczeństwem narodowym, w tym m.in. ludów Kugapakori, Nahua, Nanti i innych. Przedstawiciele organizacji utrzymują, że rozumieją konieczność zabezpieczenia potrzeb energetycznych Peru na najbliższe dekady. Proces ten powinien jednak odbywać się w zgodzie z zobowiązaniami społecznymi i ekologicznymi. Jeżeli owe minimum ma zostać dopełnione to, jak podkreślają sygnatariusze, Ministerstwo Energii i argentyńska spółka Pluspetrol muszą przerwać badania gazowe na terytoriach administracyjnie skupionych w granicach koncesji 88.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: aidesep.org.pe
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.