Import wołowiny do UE zagraża izolowanym Ayoreo

Opublikowano: 19.09.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

Ziemie zamieszkane przez ostatnie izolowane grupy paragwajskich Indian, którzy nie utrzymują kontaktu ze społeczeństwem narodowym są najeżdżane i niszczone, aby dostarczyć wołowinę na rynek Unii Europejskiej.

Najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują, że brazylijska firma Yaguarete Pora kontynuuje wyrąb lasu w północnej części Paragwaju, zamieszkanego przez Indian Ayoreo Totobiegosode. Niektórzy Ayoreo nadal unikają kontaktu z paragwajskim społeczeństwem, utrzymując się z tradycyjnej gospodarki opartej na myślistwie, zbieractwie i drobnej uprawie. Ludzie ci chociaż zamieszkują własne terytoria są nieustannie najeżdżani przez lokalne i zagraniczne grupy interesu oraz zmuszani do ciągłej ucieczki. Korzystają z tego hodowcy bydła, którzy przejęli wiele lokalnych ziem. Paragwajscy urzędnicy nie gwarantują niestety właściwej ochrony ludności tubylczej.

Firma Yaguarete Pora, główne ogniwo ekspansji, jest częścią oenzetowskiego programu Global Impact, inicjatywy stworzonej by zachęcić sektor prywatny do przestrzegania zasad „wspierających i szanujących międzynarodowe prawa człowieka”. Firma występuje pod parasolem szczytnych haseł, jednakże swoją polityką najazdu pcha nieskontaktowanych Ayoreo w niebezpieczną przepaść. Indianie Izolowani nie posiadają immunologicznej odporności na zewnętrzne choroby, podczas kontaktu z pracownikami Yaguarete Pora zagrozi im wyniszczenie przez epidemię zrodzoną choćby z najmniejszej infekcji.

Ostatni raport złożony do biur ONZ ujawnił, że Yaguarete Pora rozpoczęła hodowlę bydła na ziemiach izolowanych Ayoreo oraz potwierdził, że część wołowiny sprzedawanej przez brazylijskiego potentata mięsnego trafia na europejskie rynki. Co znamienne w tym wszystkim, firma nie wspomina nic o obecności grup tubylczych o tym profilu w domenie której prowadzi prace. Organizacja Survival International zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o zbadanie skąd pochodzi wołowina importowana przez przedsiębiorstwo. Firma od lat nie przejmuje się apelami o rozsądek, umiejętnie posługuje się swoim „ekologicznym emblematem” przekazując część posiadanej ziemi pod „prywatne rezerwaty przyrody”. Ziemia na której działa Yaguarete Pora w Paragwaju jest jednak rodową własnością ludu Ayoreo, spośród których wielu zostało zmuszonych do wyjścia z lasu na przestrzeni ostatnich dekad. W rezultacie tego procesu znaczna część Indian przedwcześnie zmarła. Paragwajskie lasy jednocześnie są niszczone w zastraszająco szybkim tempie, produkcyjny owoc ich redukcji trafia na rynki UE, Rosji, Afryki i Ameryki Północnej.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.