Immunitet dla okupantów Iraku?

Opublikowano: 11.10.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 619

Amerykański sekretarz obrony, Leon Panetta, domaga się immunitetu dla amerykańskich żołnierzy pozostających w Iraku od początku następnego roku. Zapewnienia nietykalności dla żołnierzy sił okupacyjnych domagał się on na dwudniowym spotkaniu NATO, które odbyło się w Brukseli 6 października. Na spotkaniu omawiano sprawy akcji militarnych w Afganistanie i Libii.

Administracja Obamy w sierpniu 2010 roku zredefiniowała wojska stacjonujące w Iraku jako oddziały niebojowe, pomimo, że nadal biorą one udział w zbrojnych starciach. Pięć tysięcy amerykańskich żołnierzy ma pozostać tam w roli szkoleniowców irackiej armii.

Iraccy liderzy odnosząc się do żądań Panetty powiedzieli, że nie ma potrzeby wprowadzana immunitetu, który chroniłby żołnierzy USA od podjęcia przeciwko nim działań prawnych w przypadku popełnienia przez nich przestępstwa. Żądanie to budzi sprzeciw Irakijczyków mających w pamięci przestępstwa popełniane przez amerykańskich żołnierzy, w tym morderstwa cywilów i gwałty.

Żołnierze amerykańscy wielokrotnie dopuszczali się strzelana do cywilów, głośny był również przypadek zgwałcenia i zastrzelenia 14-letniej Irakijki w 2006 roku, a także zamordowanie 17 Irakijczyków przez pracowników prywatnej agencji ochroniarskiej Blackwater, które miało miejsce w 2007 roku w Bagdadzie. Utrzymanie w Iraku „oddziałów szkoleniowych” Waszyngton tłumaczy „przeciwstawieniem się rosnącym wpływom irańskim w Zatoce Perskiej”.

Źródło: Autonom


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 8pasanger 11.10.2011 22:37

    Najlepiej niech zażąda o Trybunału Haskiego podpisania weksla na 50mld dolarów ze zobowiązaniem do jego spłaty w przypadku ścigania amerykańskich wojaków za cokolwiek.Nawet gdyby pojawiły się filmy na youtube jak gwałcą i pieką w piekarniku małe dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.