Imigrantom wydano więcej pozwoleń niż przed pandemią

Opublikowano: 25.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 815

Tylko w ubiegłym roku imigrantom wydano blisko pół miliona pozwoleń na pracę. W porównaniu do sytuacji sprzed rozpoczęcia pandemii koronawirusa można mówić o znaczącym wzroście, przekraczającym blisko 13 procent. To jednak nie wystarcza lobby przedsiębiorców, domagającego się a część ekspertów zwraca uwagę na problem nielegalnej pracy Ukraińców.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki społecznej przedstawiło pierwsze szacunkowe dane dotyczące obecności obcokrajowców na polskim rynku pracy. W ubiegłym roku wydano więc blisko pół miliona pozwoleń na pracę dla imigrantów. Było ich o 13 proc. więcej niż w roku 2019 i aż o 22 proc. więcej niż w 2020 roku. Blisko 65 proc. wydanych decyzji dotyczyło zaś Ukraińców.

Wypowiadający się dla Interii.pl ekonomista Marek Zuber zwraca uwagę na spadek liczby Ukraińców przebywających w ubiegłym roku w Polsce. Miało być ich o blisko 200 tys. mniej niż rok wcześniej, bo coraz częściej wybierają oni pracę w otwierających się dla nich rynkach Niemiec, Czech czy Słowacji.

Dodatkowo Zuber mówi wprost o problemie zatrudniania ich na czarno. Zwłaszcza w branżach pomocy domowej i opieki nad starszymi ludźmi. Imigranci z Ukrainy godzą się na gorsze warunki pracy z powodu trudnej sytuacji gospodarczej ich własnego kraju.

Warto zauważyć, że do Polski coraz częściej przyjeżdżają imigranci z państw azjatyckich. Według resortu pracy, rodziny i polityki społecznej, tylko w ubiegłym roku wydano pozwolenia na pracę dla 15,3 tys. Hindusów, 15 tys. Uzbeków, 13,2 tys. Filipińczyków oraz ponad 10,8 tys. dokumentów dla Nepalczyków.

Lobbyści nie ustają jednak w staraniach na rzecz dalszej liberalizacji prawa imigracyjnego. Wspomniany Zuber twierdzi w rozmowie z Interią, że „w perspektywie 3-4 lat brak ludzi do pracy stanie się strategicznym problemem polskiej gospodarki”.

Na podstawie: Biznes.Interia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.