Ile łączy Rosję z Izraelem?

Opublikowano: 28.07.2022 | Kategorie: Opinie i dyskusje

Liczba wyświetleń: 532

Kiedy w 1948 r. ostatni brytyjscy żołnierze opuszczali terytorium Palestyny, pozostawiali na miejscu chaos wojny domowej. Mimo, że dziś gwarantem istnienia Izraela są przede wszystkim Stany Zjednoczone, w państwie żydowskim wciąż istnieje wiele sentymentów wobec Rosji. Potwierdza to m.in. organizacja 75 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, którą z Polski przeniesiono na Bliski Wschód. Dlaczego? Choćby dlatego, że władze III RP sprzeciwiły się zaproszeniu do naszego kraju prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. W rezultacie to prezydent Andrzej Duda nie został zaproszony na obchody, a Władimir Putin był gościem honorowym uroczystości w Jerozolimie. Dotychczas Izrael nie zdecydował się również na nałożenie sankcji na Rosję, ani tym bardziej na dostawy broni dla Ukrainy, choć logiem izraelskich firm sygnowana jest spora część światowego arsenału. Ile zatem wiemy o Izraelu i jego relacjach z Rosją? Jaka jest historia tej skomplikowanej relacji i czego możemy spodziewać się teraz, kiedy polityka zagraniczna wielu państw ulega przeorientowaniu i ugruntowaniu? O tym dziś w programie Piotra Korczarowskiego opowie Sylwia Gorlicka, doktorantka UW, specjalizująca się w obszarze poradzieckim oraz Bliskim Wschodzie.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.