Identyfikacja ludzi po zapachu i kolorze skóry

Opublikowano: 20.12.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1686

W tym momencie nie jest szokujące słyszeć, że miliarderzy technologiczni są pionierami kolejnego produktu do nadzoru dystopijnego. Zaledwie w zeszłym tygodniu Elon Musk z Tesli ogłosił, że jego mikroczipy będą gotowe do implantacji ludzkiego mózgu w 2022 roku, a w październiku dyrektor generalny „Facebooka” Mark Zuckerberg ujawnił swój plan ekspansji na cyfrowy metawszechświat, w którym użytkownicy mogą istnieć praktycznie w interaktywnym środowisku. Jeśli to nie wystarczy, Jeff Bezos z Amazon ogłosił swoje własne koszmarne przedsięwzięcie – dzwonek do drzwi, który może zidentyfikować każdego po zapachu, fakturze skóry, odciskach palców, oczach, głosie, chodzeniu i nie tylko.

W 2018 roku gigant technologiczny Amazon przejął firmę Ring z kamerą dzwonkową – która pierwotnie działała jako standardowy dzwonek do drzwi i kamera bezpieczeństwa – niedawno zarejestrowano 17 nowych patentów na tę usługę. W oparciu o patenty, serwis może wkrótce być w stanie zidentyfikować „podejrzane” osoby poprzez rozpoznanie wielu szczegółów na ich temat za pomocą oprogramowania do rozpoznawania biometrycznego.

Patenty odpowiadają za system, w którym każdy produkt Ring w sąsiedztwie jest zsynchronizowany ze sobą, dzięki czemu mogą razem tworzyć złożone obrazy „podejrzanych” osób i mogą zamykać wszystkie drzwi sąsiedztwa, jeśli zostaną zauważone zagrożenia. W jednym z patentów w szczególności wspomniano o „systemie ostrzegania w sąsiedztwie”, w którym użytkownicy mogą wysyłać zdjęcia i filmy do innych sąsiadów, gdy wystąpi coś niepokojącego lub denerwującego, co powoduje, że sąsiednie kamery dzwonkowe rozpoczną nagrywanie. Na tej podstawie aplikacja połączy „serię obrazów scenorysów” dla działań odbywających się w polach widzenia wielu kamer.

Inna funkcja, zarejestrowana w 2019 roku, sugeruje, że systemy będą wykorzystywać rozpoznawanie twarzy do śledzenia wzorców „podejrzanej aktywności”, chociaż Amazon zaprzeczył jakiemukolwiek wykorzystaniu tej technologii. „Ring nie ma technologii rozpoznawania twarzy ani danych biometrycznych w żadnym ze swoich urządzeń ani usług” – powiedział rzecznik firmy w oświadczeniu.

Jednak w 2020 roku inżynier oprogramowania Amazon Max Eliaser napisał list do swojego kierownictwa. Ten produkt jest „po prostu niekompatybilny z wolnym społeczeństwem”, powiedział – odnosząc się do wszechobecnej sieci nadzoru, którą zbudują te produkty. Na początku tego roku firma wezwała użytkowników do „szanowania prywatności sąsiadów i przestrzegania wszelkich obowiązujących przepisów podczas korzystania z urządzenia Ring”, po tym, jak brytyjski sąd orzekł, że jeden użytkownik naruszył przepisy dotyczące danych.

Według „Business Insidera”, Ring jest obecnie partnerem 1963 wydziałów policji i 383 straży pożarnych w całych Stanach Zjednoczonych. Co więcej, władze mogą zażądać nagrania z urządzenia od użytkowników bez konieczności nakazu – co oznacza, że ​​wszelkie dodatkowe funkcje biometryczne można łatwo wykorzystać do zbierania informacji o klientach i innych osobach.

Poza tym niektórzy aktywiści i naukowcy podzielali obawy dotyczące uprzedzeń rasowych i płciowych wpływających na wykorzystanie technologii. W rozmowie z gazetą „The Guardian” Rahim Kurwa, profesor kryminologii, prawa i sprawiedliwości na Uniwersytecie Illinois w Chicago, przekonywał, że „platformy sąsiedzkiego nadzoru… utrwalają znacznie dłuższą historię policji rasowej w przestrzeni mieszkalnej”.

Amazon jeszcze nie ogłosił, kiedy te patenty zostaną wprowadzone, ale faktem jest, że każdy, kto ma dzwonek do drzwi, może zmienić swoją okolicę w strzeżoną przestrzeń dzięki funkcji nagrywania wideo i procesorom dźwięku, które są w stanie odbierać dźwięk z odległości wielu metrów. Oznacza to, że pewna liczba mieszkańców może skutecznie przekształcić przestrzeń publiczną w obszar nadzoru, a nawet udostępniać swoje nagrania policji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.