Hutnictwo na skraju upadku

Opublikowano: 07.06.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 139

Hutnictwo w Polsce stoi na krawędzi upadku, zaś od września wygaszony może zostać jedyny piec znajdujący się w krakowskim kombinacie. Wpływ na pogarszającą się sytuację branży stalowej w naszym kraju mają przede wszystkim rosnące opłaty za emisję dwutlenku węgla, wysokie ceny energii, masowy import z Rosji oraz wprowadzenie wysokich ceł przez Stany Zjednoczone.

Stalowy potentat ArcelorMittal już kilka tygodni temu poinformował, że w ramach redukcji swojej działalności od września zamierza on zaprzestać produkcji w krakowskim kombinacie, który razem z obiektem w Dąbrowie Górniczej odpowiadają za produkcję połowy polskiej stali. Właściciel wspomnianej spółki, indyjska firma Mittal Steel, motywuje swoją decyzję spadkiem popytu na jej wyroby.

Jest on spowodowany głównie rosnącymi opłatami za emisję dwutlenku węgla, ponieważ wzrosły one z 7 euro na tonę do blisko 25 euro. To powoduje, że huty w Polsce nie są w stanie konkurować z produktami pochodzącymi z Rosji, która nie musi przestrzegać podobnych przepisów i dzięki temu taniej wyrabia stal. Ogółem tylko w ubiegłym roku do Polski trafiły rosyjskie wyroby warte prawie miliard euro.

Dodatkowo europejskie koncerny mają poważne kłopoty z eksportem swoich produktów do Stanów Zjednoczonych. Amerykański prezydent Donald Trump już kilka miesięcy temu nałożył bowiem zaporowe cła w wysokości 25 proc. na stal importowaną do jego kraju.

NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że od dawna ostrzegało o szkodliwości porozumień klimatycznych dla polskiej gospodarki, co związane jest chociażby z energią dla przemysłu droższą choćby od tej niemieckiej o 60 proc. Ponadto związkowcy nie rozumieją na czym mają polegać sankcje nakładane na Rosję, skoro i tak do Europy szerokim strumieniem trafiają jej produkty, zaś rządzący w ogóle nie wspierają krajowej produkcji. Z tego powodu zapowiadają oni protesty przeciwko upadkowi polskiego hutnictwa.

Na podstawie: Rmf24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Przemysł jest dla myślących długofalowo. W Polsce to może jakaś agroturystyka dla obłąkanych, albo pielgrzymki na orientację