Hurtownie chcą zarobić na koronawirusie

Opublikowano: 02.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2092

Dwie hurtownie miały wypowiedzieć polskim szpitalom trwające umowy przetargowe. W ten sposób, z powodu rosnącego zapotrzebowania na maseczki ochronne związanego z epidemią koronawirusa, chciały one sprzedać je za wyższą cenę. Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który już określił te postępowanie mianem haniebnego.

Wirus rozprzestrzeniający się na całym świecie dociera już do polskiej granicy. Wczoraj o wykryciu koronawirusa w sumie u trzech osób poinformowały czeskie służby sanitarne. Tym samym rośnie też popyt na maseczki ochronne na twarz w naszym kraju, przy czym są one całe czas potrzebne do normalnego funkcjonowania pracowników szpitali i innych ośrodków służby zdrowia.

Tymczasem dwie hurtownie postanowiły zerwać umowy w trwających procedurach przetargowych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, iż jedna z hurtowni „wprost wskazała, że celem jest rażące podwyższenie ceny, jaką otrzymują w ramach dostarczanych środków ochrony indywidualnej”. Mianowicie chciała ona podwyższyć cenę za jedną maseczkę z ustalonych wcześniej 50 groszy do ponad 10 złotych.

Urząd już wszczął postępowanie wobec dwóch przedsiębiorstw, zarzucając im zmowę cenową, naruszenie przepisów dotyczących konkurencji czy nadużywania pozycji dominującej. Chróstny dodatkowo nazwał ich działania haniebnymi, sprzecznymi nie tylko z dobrym obyczajem, ale również z przyjętymi wcześniej ustaleniami. Każdy podobny przypadek może grozić karą do wysokości 10 proc. obrotu za rok kalendarzowy.

Konsekwencje dla obu hurtowni mogą być jednak jeszcze poważniejsze, ponieważ UOKiK w toku swojego postępowania może zawiadomić o całej sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę. Ponadto Urząd zdecydował się na uruchomienie specjalnej infolinii przeznaczonej dla dyrektorów szpitali. Jej numer zostanie przekazany im za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia, a będą mogli oni zgłaszać za jej pośrednictwem podobne zdarzenia.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. majkel 02.03.2020 11:43

  Ależ to jest podłe. Wirus prędzej czy później przejdzie. Każdy szpital powinien otrzymać informację o podłości tych dwóch hurtowni i skreślić je z listy swoich kontrahentów. A tak na marginesie, to za te nieludzkie decyzje odpowiada konkretna osoba, która ma imię, nazwisko i adres, a nie hurtownia

 2. kufel10 02.03.2020 12:01

  Polskie biznesmeny z Koziej Wólki. Zawodówa albo matura na sciągach, mentalność chłopo-robotnika z powołania, dorwie się taki do większej ilosci pieniędzy i traci kontakt z rzeczywistością. Poznasz takiego po marce samochodu – w godle ma albo cztery zera, albo zarys hakekrojza.

 3. robi1906 02.03.2020 17:34

  A przepraszam, a gdzie święte prawo żydowskiego kapitalizmu, to święte prawo do wyzysku, które błyszczy nad tym krajem od 30 lat?.
  Gdzie są ci wyznawcy JKM i jego sukcesora Sośnierza?, czemu nie bronią hurtowników i ich praw do maksymalizacji zarobku?.

  Co tu się dzieje?. żale, że jest bandycki kapitalizm i, że świnia chce zarobić.

 4. AstroCris 02.03.2020 19:24

  Robi1906 ma rację, hurtownia sama ustala swoje ceny wg widzi mi się, tak jak osiedlowy warzywniak może podbić cenę np kartoszków jak będzie duży popyt a mała podaż. Twój wybór gdzie się zaopatrujesz.

 5. yamada 02.03.2020 20:34

  Akurat pracuję w branży. Jak wygrali przetarg i wg zapisu ceny są takie i takie bez możliwości renegocjacji ceny, to jak najbardziej takie firemki prowadzone przez “Januszy biznesu” należy karać. Pewnie w przetargu mają zapisy o karach i jej wysokości. Niestety firma prywatna może robić co jej się podoba i bilans ewentualnych kar a zysku jest policzony. Poczuli pieniądz, wykupują maseczki gdzie tylko można i sprzedają z marżą 1000%. Ale są jeszcze gorsze “Janusze biznesu” bo kupią z marżą 1000% i sprzedają dalej jeszcze drożej. No ale … jeśli są ludzie , którzy zapłacą za takie maseczki , takie pieniądze to proceder będzie trwał i trwał aż skończy się dostępność. Kto zarobił to zarobił. Gdyby świadomość ludzi była większa, że te maseczki NIE CHRONIĄ ! To nie kupowali by ich a tym bardziej w takich cenach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.