Huragany zyskały na sile i potrzebna jest kategoria 6

Opublikowano: 09.02.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 898

W obliczu narastających zmian klimatycznych świat stoi przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak huragany.

Naukowcy, obserwując wzrost intensywności i destrukcyjnej mocy huraganów, zaczęli postulować potrzebę wprowadzenia nowej kategorii w skali Saffira-Simpsona – kategorii 6. Obecna skala, wprowadzona w latach 1970. przez Narodowe Centrum Huraganów w USA, klasyfikuje huragany od kategorii 1 do 5, opierając się na maksymalnej utrzymującej się prędkości wiatru. Kategoria 5, obejmująca huragany z wiatrami przekraczającymi 157 mil na godzinę (252 km/h), jest obecnie najwyższą możliwą oceną.

Niedawne badania, opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences” przez Jima Kossina z First Street Foundation oraz Michaela Wehnera z Lawrence Berkeley National Laboratory, wskazują na konieczność rozszerzenia skali o kategorię 6, która miałaby obejmować huragany z prędkościami wiatru przekraczającymi 192 mile na godzinę (309 km/h). Naukowcy argumentują, że obecny system klasyfikacji nie oddaje w pełni ryzyka związanego z najbardziej intensywnymi burzami, które stają się coraz częstsze w miarę ocieplania się klimatu. Zauważają, że już teraz obserwujemy huragany przekraczające hipotetyczny próg kategorii 6, a trend ten ma się nasilać.

Przeanalizowane dane wykazały, że w latach 1980-2021 odnotowano 197 huraganów kategorii 5, z czego połowa miała miejsce w ostatnich 17 latach. Co więcej, pięć z tych huraganów przekroczyło granicę proponowanej kategorii 6, wszystkie w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Według badaczy, w miarę postępującego globalnego ocieplenia, ryzyko wystąpienia jeszcze silniejszych burz znacząco wzrasta.

Wprowadzenie kategorii 6 do skali Saffira-Simpsona mogłoby przyczynić się do lepszego zrozumienia i oceny ryzyka związanego z ekstremalnymi huraganami. Takie działanie nie tylko ułatwiłoby komunikację o zagrożeniach, ale również pomogło w odpowiednim przygotowaniu się na potencjalne skutki tych katastrofalnych zjawisk. W obliczu nasilających się zmian klimatycznych, posiadanie dokładniejszej i bardziej szczegółowej skali klasyfikacji huraganów staje się coraz bardziej istotne.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.