Hotelarz miał prawo odmówić przyjęcia polityka z NPD

Opublikowano: 10.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 484

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę szefa neonazistowskiej partii NPD dotyczącej dotyczącej odmowy ugoszczenia go w jednym z hoteli.

Autorem skargi jest Udo Voigt, w latach 1996-2011 przewodniczący NPD, w latach 2014-2019 poseł do europarlamentu. A sprawa dotyczy sytuacji, która miała miejsce pod koniec 2009 roku. Voigt chciał spędzić z żoną czterodniowy urlop w hotelu Wellness w Bad Saarow w Brandenburgii. Dyrektor odmówił ich przyjęcia argumentując, że pobyt szefa NPD jest nie do pogodzenia z polityką hotelu, polegającą na zapewnieniu każdemu gościowi „doskonałego samopoczucia”. Dyrektor zabronił jednocześnie Voigtowi wstępu na teren posesji.

Voigt zareagował pozwem, który został jednak odrzucony przez sądy wszystkich instancji. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś ostatecznie, że decyzja dyrektora hotelu nie była złamaniem praw obywatelskich gwarantowanych przez Ustawę Zasadniczą. Sędziowie stwierdzili, że prywatny właściciel hotelu może udzielić gościowi zakazu wstępu także z powodów politycznych.

Konstytucja RFN zabrania wprawdzie dyskryminacji z powodu poglądów politycznych, jednak nie można stwierdzić, żeby Voigt był konfrontowany z bojkotem czy wykluczony z życia publicznego. Poza tym każdy prywatny właściciel hotelu ma prawo decydowania, kogo przyjmuje pod swój dach. Gdyby dyrekcja hotelu zdecydowała się przyjąć Voigta mogłoby to doprowadzić do dyskomfortu innych gości lub do odwołania przez nich rezerwacji. Dlatego, jak orzekli sędziowie, zakaz wstępu dla neonazisty był uzasadniony.

Z powodu swojej decyzji dyrektor hotelu otrzymał wiele pogróżek, ale i nagród, w tym nagrodę za odwagę cywilną przyznawaną przez gminę żydowską w Berlinie.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mr_craftsman 10.10.2019 13:55

    Czyli działaczy LGBT też można nie obsługiwać ?
    Wszakże jest to postawa polityczna głównie. ;>

    Ciekawe, czy w takim wypadku sąd zachował by się tak samo ;>

  2. SZS 10.10.2019 18:21

    Nie sprzedasz tortu weselnego dla gejów – jesteś homofob, rasista i faszysta.
    Nie obsłużysz polityka “kontrowersyjnej” partii – świecisz tęczowym przykładem.
    A już zapewnienie każdemu gościowi „doskonałego samopoczucia”, jest stwierdzeniem debilnym, w rodzaju ” chcę pokoju dla wszystkich ludzi na tym świecie”…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.