Homoseksualni dawcy krwi łamią prawo

Opublikowano: 19.06.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 80

BBC dotarło do osób, które naruszają przepisy by oddać krew nie zważając na możliwość narażenia biorcy na poważne komplikacje zdrowotne. Geje nie mogą oddawać krwi w Anglii, Szkocji i Walii przez trzy miesiące po aktywności seksualnej, ale rzeczywistość wygląda inaczej.

W materiale przygotowanym przez telewizję wypowiada się homoseksualista którego na potrzeby reportażu nazwano David: „ To mnie zadziwia za każdym razem, gdy słyszę w radiu ogłoszenie, w którym ludzie proszą o krew, kiedy jest ogromna część społeczeństwa, której odmawia się tego i to bez powodu”, mówi mężczyzna i przyznaje, że jest aktywny seksualnie i odwiedza punkt poboru krwi kilka razy w roku.

„Nie widzę powodu, dla którego miałbym odmawiać prawa do pomocy bliźnim, nie sądzę, żeby ludzie, których życie potencjalnie uratowałem, narzekają” – mówi David. Mężczyzna przekonuje, że osoby takie jak on, są stale badane, systematycznie przyjmują też lekarstwa blokujące antyciała wirusa HIV.

NHS Blood and Transplant – organizacja, która zajmuje się kontrolą krwi w Anglii, twierdzi, że ramy czasowe to konieczność, ponieważ jakiejkolwiek infekcje, zakażenia nie zostaną wykryte przez testy przesiewowe we wczesnej fazie rozwoju. Przyjmowanie lekarstw stosowanych u nosicieli wirusa HIV, może wpłynąć na wynik badania krwi, rezultat może być zafałszowany.

Zasady dotyczące krwi zostały poluźnione w 2017 roku, wcześniej geje musieli odczekać rok od ostatniego stosunku zanim oddali krew, wielu z nich nie dostrzega powagi sytuacji i nie stosuje się do prawa. Brytyjska służba zdrowia ma jednak związane ręce, bo to samo prawo mówi, że osoby takie jak David nie podlegają karze.

Lekarze apelują o rozsądek przypominając, że krew ma służyć ratowaniu życia ciężko chorym pacjentom, a nie zadowoleniu dawców.

Autorstwo: AG
Źródło: Cooltura24.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

W 2016 r. 7,2 % homoseksualistów spośród ok. 400 przebadanych bywalców gejowskich klubów w Warszawie było nosicielami wirusa HIV.
Pytanie ilu z nich jest dawcami krwi i regularnie się bada.