Homo sapiens i neandertalczycy razem w Europie 45 000 lat temu

Opublikowano: 10.02.2024 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1401

Z najnowszych badań wynika, że Homo sapiens dotarli do północnej Europy już około 45 000 lat temu, co stanowi jedne z najwcześniejszych dowodów na obecność współczesnych ludzi na tym kontynencie. Badania przeprowadzone na stanowisku archeologicznym Ranis, znajdującym się w pobliżu zamku w Ranis w środkowych Niemczech, dostarczyły niezbitych dowodów na współistnienie Homo sapiens z neandertalczykami w Europie Północnej przez kilka tysięcy lat, zanim ci ostatni ostatecznie wyginęli.

Analiza genetyczna fragmentów kości, przeprowadzona przez zespół badawczy, w tym przez Elenę Zavalę z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, ujawniła, że ​​odkryte szczątki należą do Homo sapiens. Techniki specjalistyczne pozwoliły na izolację i sekwencjonowanie silnie zfragmentowanego DNA mitochondrialnego (mtDNA), które jest dziedziczone wyłącznie od matki, co dostarczyło dowodów na to, że narzędzia kamienne, wcześniej przypisywane neandertalczykom, były w rzeczywistości częścią wczesnego zestawu narzędzi Homo sapiens.

Badania wskazały również na istnienie podobieństw mtDNA między odkrytymi fragmentami kości a mtDNA z 43 000-letniej czaszki kobiety znalezionej w jaskini Zlatý kůň w Czechach, sugerując możliwe powiązania rodzinne lub populacyjne między tymi grupami. Znalezisko to rzuca nowe światło na historię zasiedlenia Europy przez Homo sapiens i ich interakcje z neandertalczykami.

Odkrycia te zmieniają nasze rozumienie chronologii i historii osadnictwa w północnej Europie od Alp, pokazując, że Homo sapiens mogli sporadycznie zajmować to miejsce już od 47 500 lat temu. Analiza wykazała również, że wczesni ludzie byli w stanie przystosować się do surowych warunków klimatycznych, typowych dla stepowej tundry, podobnych do warunków panujących w dzisiejszej Syberii i północnej Skandynawii, co jest fascynującym i zaskakującym wynikiem, pokazującym wyjątkową odporność i zdolność adaptacyjną naszych przodków.

Na podstawie tych odkryć, badacze doszli do wniosku, że Homo sapiens nie tylko zastąpili neandertalczyków w Europie w jednym wielkim przejęciu, ale raczej wkraczali na nowe terytoria i stopniowo zastępowali gatunek przez „kolejne fale małych grup”. Te grupy eksplorowały nowe obszary, czasami zamieszkując obok neandertalczyków i, jak sugerują dowody, prawdopodobnie krzyżując się z nimi w różnych okresach.

Wnioski z tych badań fundamentalnie zmieniają nasze postrzeganie historii osadnictwa ludzkiego w północnej Europie, dostarczając cennych wglądów w pierwsze rozprzestrzenianie się Homo sapiens po wyższych szerokościach geograficznych Europy i ich interakcje z innymi gatunkami hominidów.

Ilustracja: 12019 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Kazma 10.02.2024 17:14

    Może tam należałoby doszukiwać się przyczyny dlaczego obecne ludzkie plemię wyraźnie dzieli się na conajmniej 2 odrębne takie jakby rodzaje.

  2. Denis 10.02.2024 20:02

    Czyli jakie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.