Holenderskie koleje zapłacą za Holokaust

Opublikowano: 30.06.2019 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 595

Holenderskie koleje państwowe zapowiedziały wypłatę odszkodowań przedstawicielom społeczności, które przeżyły II wojnę światową oraz rodzinom jej ofiar. Pieniądze będą przekazywane już od sierpnia bieżącego roku, przy czym ich kwoty będą sięgały najwyżej kilkunastu tysięcy euro, zaś otrzyma je od pięciu do sześciu tysięcy osób.

Podczas II wojny światowej Żydzi, Romowie i Sinti mieli zostać przewożeni właśnie pociągami należącymi do holenderskich kolei państwowych Nederlandse Spoorwegen, transportujących ich do obozu przejściowego Westerbork znajdującego się w północnej części Holandii. Następnie byli oni wywożeni przez Niemców do obozów koncentracyjnych znajdujących się w Europie Środkowo-Wschodniej.

Po kilkudziesięciu latach holenderski przewoźnik zdecydował się na wypłatę odszkodowań, stąd mają one trafić do blisko pięciuset osób, którym udało się przeżyć wydarzenia z czasów wspomnianego konfliktu, a także do 5,5 tys. krewnych ofiar Holokaustu. Ci pierwsi mają otrzymać już w sierpniu po około 15 tys. euro, natomiast dla pozostałych przewidziano kwoty oscylujące najczęściej wokół 7,5 tys. euro.

Nad wypłatą pieniędzy czuwa specjalnie powołana do tego celu komisja, na której czele stoi były burmistrz Amsterdamu, Job Cohen. Twierdzi on, że cała sprawa jest bardzo delikatna, natomiast żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować cierpień związanych z wojennymi wydarzeniami, tym niemniej holenderskie koleje właśnie w ten sposób chcą wyrazić uznanie dla wciąż żyjących ofiar i ich rodzin. Koleje uważają dodatkowo ten epizod za czarną kartę swojej historii.

Na podstawie: Hln.be, Volkskrant.nl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. polach 30.06.2019 21:54

    Doją gdzie się da i kogo się da, za coś w czym sami palce grubo maczali…

  2. janpol 01.07.2019 02:46

    “…wypłatę odszkodowań przedstawicielom społeczności, które przeżyły II wojnę światową oraz rodzinom jej ofiar…” – no właśnie. Tak to się robi w niezależnych i cywilizowanych krajach. W Polsce też. Jak jakaś ofiara IIWŚ lub jej spadkobiercy potrafią udowodnić, że należy jej się odszkodowanie lub istniejący majątek to jej się to zwraca, mimo wszystko jednak (nie piszę tu, bo nie mam też na myśli, różnych oszustw i nadużyć, z którymi zresztą trzeba walczyć).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.