HMRC odpowiada na krach na rynku kryptowalut

Opublikowano: 22.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1608

Kurs bitcoina znajduje się na najniższym poziomie od ponad roku, a na rynku cyfrowych aktywów mówi się o prawdziwym armageddonie. Brytyjski urząd skarbowy wychodzi jednak naprzeciw inwestującym w kryptowaluty i pozwala im odliczyć straty.

Posiadacze kryptowalut przeżywają od początku maja trudne chwile, gdy wszystkie największe cyfrowe aktywa odnotowują gigantyczne spadki. Największe kryptowaluty jak bitcoin i ethereum straciły w ubiegłym tygodniu około 30 proc. i 36 proc.

Bitcoin jako największa i najbardziej rozpowszechniona kryptowaluta jest swoistym regulatorem wartości mniejszych coinów, dlatego spadki odnotowują zależne od siebie wszystkie waluty cyfrowe.

Waluty cyfrowe nie są regulowane przez HMRC, jak tradycyjna waluta. Zamiast tego brytyjski urząd skarbowy postrzega kryptowaluty w taki sam sposób, jak inwestycje, np. jak akcje i udziały. W ten sposób zyski z handlu nimi podlegają pod Capital Gains Tax, czyli podatek od zysków kapitałowych.

HMRC postanowiło wyjść naprzeciw traderom krypto, którzy zmagają się obecnie z problemami wynikającymi z krachu na rynku aktywów cyfrowych i dać im możliwość obniżenia swoich rachunków podatkowych.

Jak wyjaśnia to Agnieszka Moryc z Admiral Tax, firmy zajmującej się rozliczeniami podatku od kryptowalut: „W związku z ostatnimi spadkami na giełdach kryptowalut, spora część inwestorów może zanotować straty. HMRC pozwala zachować te straty i wykorzystać do obniżenia podatku w kolejnych latach. W ten sposób można obniżać nie tylko podatek od handlu krytpo, ale także podatek np. od sprzedaży nieruchomości oraz każdy inny rodzaj podatku Capital Gains. Capital Gains Tax płaci się od sprzedaży własności o wartości powyżej 6000 funtów (z wyłączeniem samochodu), od sprzedaży nieruchomości, która nie jest głównym domem, od sprzedaży akcji i zysków z innych instrumentów inwestycyjnych.”

Inwestujący w kryptowaluty powinni zgłosić straty w ciągu czterech lat od końca roku podatkowego, w którym zostały zrealizowane. Czyli np. straty poniesione w maju 2022 roku należy zgłosić do 5 kwietnia 2027 roku.

Ponadto każdy inwestor w Wielkiej Brytanii uprawniony jest do kwoty wolnej od podatku w wysokości 12 300 funtów, a jeśli jego zysk jest niższy od niej, wtedy nie płaci podatku. Zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku od zysków kapitałowych (Capital Gains Tax), które mają zastosowanie do kryptowalut, inwestorzy mogą również przekazać aktywa swojemu małżonkowi lub partnerowi bez podatku od zysków kapitałowych.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.