Hiszpański TK blokuje więźniom prawo skarżenia do ETPC

Opublikowano: 11.03.2020 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 560

W krajach demokratycznych trybunały konstytucyjne są gwarancją istnienia trybunału zapewniającego obronę wolności i praw obywatelskich. Zrozumiałe jest, że instytucje państw, ludzkie, a więc niedoskonałe, natrafiają w tym ciele na granicę swoich prerogatyw po to, aby ich działania nie naruszały praw obywateli.

Obecnie, w wyniku przecieku informacji od członków hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, wyszło na jaw, że Trybunał Konstytucyjny opracował strategię mającą na celu odebranie więźniom niepodległościowym środków prawnych, do których byli uprawnieni. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, aby uzyskać dostęp do europejskiego wymiaru sprawiedliwości, konieczne jest najpierw wyczerpanie kanałów jurysdykcyjnych krajów członkowskich, co w Hiszpanii oznacza osiągnięcie ostatniego poziomu sądownictwa, czyli Trybunału Konstytucyjnego. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny dopuścił wszystkie złożone odwołania (niedopuszczenie otworzyłoby drzwi do europejskiego wymiaru sprawiedliwości) i pozostawił je w zawieszeniu bez rozpatrzenia ich.

Tak więc, podczas gdy Trybunał Konstytucyjny się nie wypowiadał, Sąd Najwyższy mógł osądzać, a żaden organ ponadpaństwowy nie był w stanie ocenić, czy prawa oskarżonych były respektowane, ponieważ „hiszpańska” droga, która kończy się w Trybunale Konstytucyjnym, nie była jeszcze zakończona.

Przeciek ten potwierdzają dane, ponieważ o ile Trybunał Konstytucyjny zwykle przyjmuje mniej niż 1,5% apelacji, o tyle w przypadku katalońskich niepodległości przyjął ich 100%!

Ostatecznie więźniowie zostali skazani, o co w tym wszystkim chodziło, ponieważ pokazowy proces był zwykłą formalnością. Podczas gdy Katalończycy, więzieni czy na wolności, otrzymali jasne i nieuchronne przesłanie: będąc narodem okupowanym militarnie i sądownie, nasze prawa indywidualne i zbiorowe są mirażem.

Autorstwo: Manuel Pérez Nespereira
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.