Hiszpański TK blokuje więźniom prawo skarżenia do ETPC

Opublikowano: 11.03.2020 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

W krajach demokratycznych trybunały konstytucyjne są gwarancją istnienia trybunału zapewniającego obronę wolności i praw obywatelskich. Zrozumiałe jest, że instytucje państw, ludzkie, a więc niedoskonałe, natrafiają w tym ciele na granicę swoich prerogatyw po to, aby ich działania nie naruszały praw obywateli.

Obecnie, w wyniku przecieku informacji od członków hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, wyszło na jaw, że Trybunał Konstytucyjny opracował strategię mającą na celu odebranie więźniom niepodległościowym środków prawnych, do których byli uprawnieni. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, aby uzyskać dostęp do europejskiego wymiaru sprawiedliwości, konieczne jest najpierw wyczerpanie kanałów jurysdykcyjnych krajów członkowskich, co w Hiszpanii oznacza osiągnięcie ostatniego poziomu sądownictwa, czyli Trybunału Konstytucyjnego. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny dopuścił wszystkie złożone odwołania (niedopuszczenie otworzyłoby drzwi do europejskiego wymiaru sprawiedliwości) i pozostawił je w zawieszeniu bez rozpatrzenia ich.

Tak więc, podczas gdy Trybunał Konstytucyjny się nie wypowiadał, Sąd Najwyższy mógł osądzać, a żaden organ ponadpaństwowy nie był w stanie ocenić, czy prawa oskarżonych były respektowane, ponieważ „hiszpańska” droga, która kończy się w Trybunale Konstytucyjnym, nie była jeszcze zakończona.

Przeciek ten potwierdzają dane, ponieważ o ile Trybunał Konstytucyjny zwykle przyjmuje mniej niż 1,5% apelacji, o tyle w przypadku katalońskich niepodległości przyjął ich 100%!

Ostatecznie więźniowie zostali skazani, o co w tym wszystkim chodziło, ponieważ pokazowy proces był zwykłą formalnością. Podczas gdy Katalończycy, więzieni czy na wolności, otrzymali jasne i nieuchronne przesłanie: będąc narodem okupowanym militarnie i sądownie, nasze prawa indywidualne i zbiorowe są mirażem.

Autorstwo: Manuel Pérez Nespereira
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o