Hiszpania może użyć siły by zapobiec referendum

Opublikowano: 25.09.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 585

W Katalonii robi się coraz goręcej. Hiszpania zatrzymała niektórych katalońskich polityków oraz organizatorów referendum, po czym wzmocniła obecność policji w tym autonomicznym regionie. Obecnie wszystko wskazuje na to, że władze Madrytu mogą posunąć się nawet do ostateczności, aby zablokować głosowanie. Co najgorsze, świat nie widzi w tym żadnego problemu.

Z najnowszych informacji wynika, że Hiszpania podejmuje kolejne radykalne środki zapobiegawcze, aby Katalończycy przypadkiem nie zadecydowali o swojej przyszłości. Przede wszystkim próbowano wysłać do autonomii kolejne oddziały Straży Obywatelskiej wiernej Madrytowi. Pojawiają się doniesienia, że dodatkowe siły miały przybyć do regionu drogą morską, lecz w Katalonii odbywały się wielkie protesty a pracownicy trzech portów przyłączyli się do nich i zwyczajnie odmówili przyjęcia łodzi.

Należy pamiętać, że Katalonia posiada własne siły policyjne, które postanowiły wykonywać polecenia władz lokalnych – to znaczy, że nie zablokują referendum, a mogą nawet dopilnować, aby głosowanie przebiegło zgodnie z planem. Dlatego Hiszpania wysyła tam swoją policję i żandarmerię, co wskazuje na ryzyko zastosowania wariantu siłowego. Co więcej, hiszpańska Prokuratura Generalna zarządziła w sobotę, aby katalońscy oficerowie zaczęli przyjmować i wykonywać rozkazy od wyznaczonego przez Madryt koordynatora, co jednak spotkało się z jednoznacznym sprzeciwem.

Kolejną próbą nacisku był rajd policyjny na instytucję Associació puntCAT, która swoimi działaniami doprowadziła w 2005 roku do utworzenia oddzielnej domeny internetowej .cat, zarezerwowanej wyłączne dla Katalonii. Hiszpańscy policjanci aresztowali jednego z pracowników tej organizacji, zaś Madryt domagał się od Associació puntCAT zablokowania wszelkich stron odnoszących się do nadchodzącego referendum, co również spotkało się z odmową.

W niedzielę mieszkańcy Katalonii kontynuowali masowe demonstracje za głosowaniem w sprawie uzyskania niepodległości. W tym czasie na terenie całego regionu dostarczono około milion kart do głosowania. Władze autonomii zapowiadają, że referendum i tak się odbędzie.

Coraz więcej wskazuje na to, że Madryt w tajemnicy mógł uruchomić artykuł 155 Konstytucji, który pozwala Hiszpanii wysłać swoje siły do Katalonii, aby zablokować “nielegalne referendum” i odebrać jej autonomię. Niebezpieczna sytuacja jak dotąd nie spotkała się z zainteresowaniem jakiegokolwiek państwa, zaś Komisja Europejska umywa ręce twierdząc, że jest to wewnętrzna sprawa Hiszpanii. 1 października może zostać zapamiętany nie jako czas referendum niepodległościowego, lecz jako data wybuchu konfliktu wewnątrzhiszpańskiego.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Teresa Grau Ros (CC BY-SA 2.0)
Na podstawie: MiamiHerald.com, Bloomberg.com, Mishtalk.com, ZeroHedge.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jarchmiel 25.09.2017 10:38

    KE umywa ręce – wewnętrzna sprawa Hiszpani. Jakby w Polsce działo się podobnie to byłby pewnie zamach na demokracje

  2. sandvinik 26.09.2017 09:56

    a gdyby to było w Arabii to jankeskie siły specjalne już by pilnowały porządku przy każdym punkcie postoju swoich pokojowych czołgów…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.