Hiszpania może użyć siły by zapobiec referendum

Opublikowano: 25.09.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 254

W Katalonii robi się coraz goręcej. Hiszpania zatrzymała niektórych katalońskich polityków oraz organizatorów referendum, po czym wzmocniła obecność policji w tym autonomicznym regionie. Obecnie wszystko wskazuje na to, że władze Madrytu mogą posunąć się nawet do ostateczności, aby zablokować głosowanie. Co najgorsze, świat nie widzi w tym żadnego problemu.

Z najnowszych informacji wynika, że Hiszpania podejmuje kolejne radykalne środki zapobiegawcze, aby Katalończycy przypadkiem nie zadecydowali o swojej przyszłości. Przede wszystkim próbowano wysłać do autonomii kolejne oddziały Straży Obywatelskiej wiernej Madrytowi. Pojawiają się doniesienia, że dodatkowe siły miały przybyć do regionu drogą morską, lecz w Katalonii odbywały się wielkie protesty a pracownicy trzech portów przyłączyli się do nich i zwyczajnie odmówili przyjęcia łodzi.

Należy pamiętać, że Katalonia posiada własne siły policyjne, które postanowiły wykonywać polecenia władz lokalnych – to znaczy, że nie zablokują referendum, a mogą nawet dopilnować, aby głosowanie przebiegło zgodnie z planem. Dlatego Hiszpania wysyła tam swoją policję i żandarmerię, co wskazuje na ryzyko zastosowania wariantu siłowego. Co więcej, hiszpańska Prokuratura Generalna zarządziła w sobotę, aby katalońscy oficerowie zaczęli przyjmować i wykonywać rozkazy od wyznaczonego przez Madryt koordynatora, co jednak spotkało się z jednoznacznym sprzeciwem.

Kolejną próbą nacisku był rajd policyjny na instytucję Associació puntCAT, która swoimi działaniami doprowadziła w 2005 roku do utworzenia oddzielnej domeny internetowej .cat, zarezerwowanej wyłączne dla Katalonii. Hiszpańscy policjanci aresztowali jednego z pracowników tej organizacji, zaś Madryt domagał się od Associació puntCAT zablokowania wszelkich stron odnoszących się do nadchodzącego referendum, co również spotkało się z odmową.

W niedzielę mieszkańcy Katalonii kontynuowali masowe demonstracje za głosowaniem w sprawie uzyskania niepodległości. W tym czasie na terenie całego regionu dostarczono około milion kart do głosowania. Władze autonomii zapowiadają, że referendum i tak się odbędzie.

Coraz więcej wskazuje na to, że Madryt w tajemnicy mógł uruchomić artykuł 155 Konstytucji, który pozwala Hiszpanii wysłać swoje siły do Katalonii, aby zablokować “nielegalne referendum” i odebrać jej autonomię. Niebezpieczna sytuacja jak dotąd nie spotkała się z zainteresowaniem jakiegokolwiek państwa, zaś Komisja Europejska umywa ręce twierdząc, że jest to wewnętrzna sprawa Hiszpanii. 1 października może zostać zapamiętany nie jako czas referendum niepodległościowego, lecz jako data wybuchu konfliktu wewnątrzhiszpańskiego.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Teresa Grau Ros (CC BY-SA 2.0)
Na podstawie: MiamiHerald.com, Bloomberg.com, Mishtalk.com, ZeroHedge.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jarchmiel
Użytkownik
jarchmiel

KE umywa ręce – wewnętrzna sprawa Hiszpani. Jakby w Polsce działo się podobnie to byłby pewnie zamach na demokracje

sandvinik
Użytkownik
sandvinik

a gdyby to było w Arabii to jankeskie siły specjalne już by pilnowały porządku przy każdym punkcie postoju swoich pokojowych czołgów…