Hiszpania uznała zwierzęta za inteligentne stworzenia

Opublikowano: 08.12.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 836

Dzięki temu prawu, któremu sprzeciwiła się tylko skrajnie prawicowa partia Vox, zwierzęta domowe i dzikie nie będą już traktowane jako „przedmioty” w hiszpańskim kodeksie cywilnym.

Dzięki nowej ustawie przyjętej w czwartek przez izbę niższą hiszpańskiego Kongresu Deputowanych, zwierzęta w Hiszpanii nie będą już traktowane jako „przedmioty”. Odtąd zwierzęta będą uważane za „istoty inteligentne” i jako takie będą miały inny status prawny niż przedmioty nieożywione. Nie można ich już zajmować, porzucać, maltretować ani oddzielać od jednego z ich właścicieli w przypadku rozwodu lub separacji, bez względu na ich dobro i ochronę.

Nowa ustawa zmieniająca ramy prawne dla zwierząt została przyjęta w czwartek przy szerokim poparciu hiszpańskiego Kongresu. Przeciw głosowała tylko skrajnie prawicowa partia Vox. Ustawa zmienia kodeks cywilny i zasadniczo dotyczy wszystkich zwierząt, zarówno udomowionych, jak i dzikich.

Zwierzęta zostały już uznane za inteligentne istoty z prawami i interesami, które muszą być uwzględnione w prawie europejskim, regionalnym prawie administracyjnym, a nawet w hiszpańskim kodeksie karnym.

Takiego uznania nie było w hiszpańskim kodeksie cywilnym, który obejmuje sprawy związane z majątkiem, rodziną i zobowiązaniami. Oznaczało to, że prawnicy nie mieli podstaw prawnych do rozwiązywania niektórych problemów, np. co zrobić ze zwierzętami domowymi w przypadku rozwodu.

„Jest to krok naprzód i mówi, że nie tylko ludzie, ale także zwierzęta będą brane pod uwagę podczas rozwodu i rozdzielania zwierząt” – wyjaśniła Maria Gonzalez Lacabex z INTERcids, organizacji zajmującej się ochroną zwierząt. „Jesteśmy wrażliwi na cierpienia innych i dlatego naszym obowiązkiem jest zapobieganie temu cierpieniu”.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Claudia Wollesen (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.