Hiszpania podejmuje kroki ws. legalizacji eutanazji

Opublikowano: 02.07.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 627

Hiszpański parlament głosował tydzień temu we wtorek za rozpatrzeniem projektu ustawy o zalegalizowaniu eutanazji. To już drugi taki projekt, który został przyjęty do rozpatrzenia w ciągu ostatniego miesiąca.

Pomysł, aby przeanalizować projekt ustawy poparło 208 osób. Przeciwko głosowało 133 polityków, a jeden wstrzymał się od głosu. W maju przyjęto również podobną propozycję złożoną przez parlament regionalny Katalonii.

Projekt ustawy przewiduje, że dana osoba może złożyć wniosek o eutanazję, jeśli choruje na nieuleczalną chorobę bądź lub cierpi z powodu ciężkiej niepełnosprawności. Warunkiem jest również obywatelstwo Hiszpańskie, bądź potwierdzony legalnie pobyt.

Pacjent musi złożyć z własnej woli pisemną prośbę i powtórzyć to żądanie po 15 dniach. Prawo do składania wniosku będą posiadać również oficjalni pełnomocnicy osób, które nie są już w stanie podejmować decyzji.

Następnym krokiem jest określenie przez lekarza, czy pacjent spełnia odpowiednie warunki. Dzieje się to w konsultacji z lekarzem, który wie o chorobie pacjenta. Po zakończeniu tejże kontroli lekarz przekaże sprawę do regionalnej komisji kontrolnej, która wyda ostateczne orzeczenie. Obecnie w Hiszpanii osoby nieuleczalnie chore mają jedynie opcję odmowy leczenia.

W Europie eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii i Luksemburgu. Inne kraje, takie jak Szwajcaria, dopuszczają samobójstwo wspomagane – praktykę, która pozwala na dostarczenie pacjentowi śmiercionośnych substancji.

Autorstwo: B
Na podstawie: TheLocal.es
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.