Hiperinflacja i „złoty bochenek chleba” dla Ukraińców

Opublikowano: 13.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1586

Inflacja na Ukrainie znacznie przekroczyła oczekiwania rządu.

Oficjalne dane to 10%, a planowane 7,3%. Wzrost cen na Ukrainie jest najwyższy od czterech lat. Wskaźnik ten był wyższy tylko w 2017 r. i osiągnął aż 13,7%. Koszt koszyka żywnościowego na Ukrainie wzrósł o 13,3%. Przede wszystkim wzrosły ceny oleju słonecznikowego, jajek, cukru i chleba. Koszt alkoholu i tytoniu wzrósł o prawie 10%.

Głównymi przyczynami wysokiej inflacji są gwałtowny wzrost cen gazu i rekordowy wzrost cen producentów przemysłowych. Innym ważnym powodem jest tzw. efekt covidowy, który wywołał światowy kryzys gospodarczy.

Oleg Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy ds. gospodarczych, powiedział, że w tym roku należy spodziewać się dalszego wzrostu cen żywności o 10-20%. Urzędnik zwrócił uwagę, że wzrost cen ma charakter globalny i dotknie nie tylko Ukraińców.

Wysokie ceny energii w Europie nie omijają Ukrainy. Doprowadziło to do rekordowego od ćwierćwiecza wzrostu cen produktów przemysłowych. W przemyśle wydobywczym ceny wzrosły o 150,6%, w zaopatrzeniu w energię elektryczną i gaz – o 185,4%, w rafinacji ropy naftowej – o 118,4%, w produkcji żywności – z 17 do 23%, w przetwórstwie – o prawie 30%. Ponadto wzrost kosztów zasobów energetycznych nieuchronnie prowadzi do wzrostu kosztów produkcji, co ponownie wpływa na inflację. A taryfy bezpośrednie dla konsumentów nieuchronnie rosną.

Ze względu na znaczny wzrost cen żywności, władze kraju rozważają różne możliwości pomocy najbardziej wrażliwym grupom ludności. Najprostszym mechanizmem, o którym mówił Oleg Ustenko, mogłoby być wprowadzenie kartek żywnościowych poprzez system Diya. Ponadto władze mogą skorzystać z dotacji bezpośrednich i zlikwidować lub obniżyć podatek VAT od szeregu towarów. Jednak taki ruch jest uważany za niepożądany.

Mechanizmy regulacji cen są już stosowane w celu ograniczenia wzrostu cen energii, ale każda z opcji wymaga znacznych nakładów budżetowych. W tej chwili nie ma podstaw do obniżania inflacji. Światowe rynki żywności pokazują tylko rosnące ceny. A biorąc pod uwagę fakt, że większość wydatków Ukraińców przeznaczona jest na żywność, cios inflacyjny w nowym roku może być poważny.

Jednocześnie ekonomiści ostrzegają przed kolejnym problemem, z którym nasz Ukraina zmierzy się na wiosnę. To żniwa. Aby zebrać duże plony, potrzebne są nawozy, do produkcji których bardzo ważny jest gaz. A jeśli do i tak już wygórowanych cen dodamy koszt paliwa do kampanii siewnych i żniwnych, co bezpośrednio wpływa na koszty produkcji, to cena bochenka chleba może dosłownie okazać się „złocista”.

Autorstwo: Timoschuk
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 13.01.2022 13:55

    no nic , trza robic zapas ziarna od rolnika (polskiego) , maszynke do chleba wyjac z piwnicy i bedziem piec 🙁
    niech upadaja piekarnie , co zrobic 🙁
    swoja droga na 100% zerowy vat na wybrane produkty nie obnizy ich ceny, bo zapewne oszusci co mniej w garach teraz maja podniosa sb cene wczesniej , zeby suma sumarum wiecej zarobic naszym kosztem 🙁
    niestety ale wszedzie qr…a i zlodziej 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.