Heroizacja morderców

Opublikowano: 04.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 992

Ambasada Białorusi na Ukrainie wystosowała notę protestacyjną do ukraińskiego MSZ w związku z udziałem białoruskiej opozycji w marszu nacjonalistów w Kijowie w dniu 1 stycznia.

Dwa dni temu w Kijowie odbył się marsz nacjonalistyczny ku czci przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. Według policji wzięło w nim udział około 3,5 tys. osób.

„Ambasada Białorusi na Ukrainie wysłała notę ​​do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy potępiającą masowy udział działaczy zbiegłej białoruskiej opozycji ekstremistycznej pod symboliką białoruskich kolaborantów i sługusów III Rzeszy w nacjonalistycznym, szeroko komentowanym w ukraińskich mediach marszu, który odbył się 1 stycznia za milczącym przyzwoleniem władz ukraińskich” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Ambasady Białorusi na Ukrainie.

W nocie mowa o tym, że próby heroizacji „kolaborantów, morderców i katów narodu białoruskiego” wywołują ból w sercach Białorusinów. „Ambasada wyraża zdecydowany protest w związku z postępującą radykalizacją antybiałoruskiego stanowiska Ukrainy, wyrażającą się w pobłażliwości dla demonstracyjnego świętowania kolaborantów i katów narodu białoruskiego, oraz żąda zaprzestania prób heroizowania zbrodni przeciwko ludzkości, która nie ma przedawnienia i nie może być wybaczona przez naród białoruski” – czytamy w komunikacie.

W sobotę w centrum Kijowa odbyła się coroczny marsz z pochodniami z okazji 113. rocznicy urodzin byłego dowódcy Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) Stepana Bandery. W Parku Szewczenki w centralnej części Kijowa zgromadziło się kilkaset osób z flagami ukraińskiej partii Swoboda i kilku innych organizacji nacjonalistycznych. Uczestnicy imprezy zapalili pochodnie i przeszli w kolumnie przez centrum stolicy Ukrainy.

UPA została utworzona w październiku 1942 roku. Działała głównie na zachodniej Ukrainie i walczyła z wojskami radzieckimi, kolaborując z nazistami. W maju 2015 roku ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nadał OUN-UPA status „walczących o niepodległość Ukrainy”, a jej członkom prawo do gwarancji socjalnych. Dzień 14 października (dzień powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii) Poroszenko ogłosił świętem państwowym – Dniem Obrońcy Ojczyzny. Z tej okazji w Kijowie i innych ukraińskich miastach odbywają się manifestacje.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.