Haniebny precedens w amerykańskim dziennikarstwie

Opublikowano: 21.09.2016 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 994

Gazeta “The Washington Post” stworzyła unikalny a zarazem haniebny precedens, wzywając do osądzenia własnego informatora, byłego pracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena.

W swoim artykule pisze o tym dziennikarz Glenn Greenwald, jeden z założycieli portalu “The Intercept”, który razem z brytyjską gazetą “The Guardian”, amerykańską “New York Timesem” i samą “The Washington Post” publikował dokumenty udostępnione przez Snowdena.

Ochrona źródeł to normalna praktyka w środowisku medialnym. Czołowe światowe gazety często publikują uzyskane od informatorów dane pod warunkiem zachowania ich anonimowości. Trzy z czterech gazet, które publikowały “wycieki informacyjne”, wezwały amerykański rząd do pozwolenia Snowdenowi na powrót do kraju bez stawiania mu żadnych zarzutów, wyjątkiem jest “The Washington Post” — zauważa Greenwald.

W USA przybiera na sile zorganizowana przez obrońców praw człowieka (organizacje American Civil Liberties Union i Amnesty International) kampania na rzecz ułaskawienia Edwarda Snowdena, związana z wejściem na ekrany filmu „Snowden” w reżyserii Olivera Stone’a. W tych warunkach gazeta niespodziewanie opublikowała w kolumnie redakcyjnej tekst pod tytułem „Nie dla ułaskawienia Edwarda Snowdena”, w którym otwarcie wezwała do postawienia znanego informatora przed sądem za szpiegostwo.

“W ten sposób “The Washington Post” dokonuje jednego z najbardziej wątpliwych czynów w historii amerykańskich mediów: jest to pierwsza gazeta, która publicznie wezwała do prześladowania karnego własnego źródła informacji i tego, dzięki któremu otrzymała Nagrodę Pulitzera” — podkreśla dziennikarz.

Niemniej niż sam fakt zdrady dziennikarskiej zdumiewają Greenwalda argumenty kolegów. Redaktorzy “The Washington Post” uważają, że tylko jeden program z tych, o których poinformował Snowden, mógł być legalnie upubliczniony — jest to program szpiegowania zwykłych obywateli. Zdaniem redakcji, realizacja tego projektu stanowi bezpośrednie naruszenie prawa federalnego i zagrożenie dla życia prywatnego, podczas gdy inne „wycieki informacyjne” Snowdena (chodzi między innymi o program wywiadowczy PRISM) nie miały szczególnej wartości i jedynie zaszkodziły społeczeństwu.

Kontrowersyjność sytuacji polega na tym, że artykuły na temat programów szpiegowania obywateli ukazały się w “The Guardianie”, a “The Washington Post” opublikowała inne dane Edwarda Snowdena — zauważa Glenn Greenwald. Między innymi, za materiał o „niemającym wartości społecznej” programie PRISM Post został wyróżniony Nagrodą Pulitzera.

„Gorsze od intelektualnego szaleństwa tego (redakcyjnego) artykułu “The Washington Post” jest tylko jej tchórzostwo”. W ślad za samodemaskującym oświadczeniem w sprawie wycieków dotyczących PRISM redaktorzy piszą: „Gorsze — o wiele gorsze jest to, że (Snowden) ujawnił szczegóły międzynarodowych operacji wywiadowczych”. A jednocześnie omijają fakt, że decyzję w sprawie publikacji podejmował nie Snowden, lecz kluczowi szefowie samej “The Washington Post” — czytamy w materiale.

W ten sposób gazeta naruszyła bazowe prawo źródła do ochrony, co zdaniem Glenna Greenwalda stanowi naruszenie wszystkich możliwych reguł i norm.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 21.09.2016 12:06

    wstyd, hipokryzja i kompromitacja totalna

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.