Izrael atakuje nowe polskie prawo

Opublikowano: 25.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1777

Sejm przyjął w czwartek nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, na bazie której nie będzie możliwe kwestionowanie decyzji administracyjnych 30 lat po ich wydaniu. Ustawa została zaatakowana przez Izrael, uważający ją za „niemoralne prawo” blokujące zwrot mienia żydowskiego. W odpowiedzi polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarzuciło Izraelowi „nacechowanie złą wolą”.

Za nowelizację „Kodeksu postępowania administracyjnego” zagłosowało 309 posłów, nikt nie był przeciw, z kolei 120 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Tym samym Sejm przyjął zmiany w prawie, które uniemożliwiają prowadzenie postępowania w sprawie decyzji administracyjnych podjętych 30 lat wcześniej. W ten sposób zablokowane mają być kontrowersje związane z decyzjami o wywłaszczeniu, podjętymi jeszcze w czasach komunistycznych.

Izraelski resort spraw zagranicznych obawia się jednak, że nowelizacja polskiego prawa uniemożliwi realizację roszczeń podnoszonych przez organizacje żydowskie. „Nie mam zamiaru milczeć w obliczu tego prawa. To bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu” – napisał na „Twitterze” izraelski minister spraw zagranicznych, Jair Lapid.

Specjalne oświadczenie w sprawie polskiego ustawodawstwa wydała również Ambasada Izraela w Polsce. Można przeczytać w nim, że „te niemoralne prawo” uderzy we wzajemne polsko-izraelskie stosunki. Placówka powołuje się przy tym na tzw. Deklarację terezińską z 2009 roku, w której państwa europejskie zobowiązały się do „pracy nad zwrotem mienia żydowskiego zagrabionego w czasie Holokaustu”.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński ocenił negatywnie oba wspomniane oświadczenia. Jego zdaniem są one „nacechowane złą wolą, a przede wszystkim głęboką nieznajomością faktów”. Podkreślił on, że Polacy podobnie jak Żydzi byli w czasie II wojny światowej „ofiarami straszliwych niemieckich zbrodni”. Ustawa uchwalona przez Sejm ma z kolei chronić ofiary morderstw i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami. W tym kontekście Jabłoński przypomniał o działalności warszawskiej mafii reprywatyzacyjnej.

W ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna” ujawniła treść listu amerykańskiego charge d’affiares Bix Aliu do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Dyplomata krytykował w nim propozycję nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, obawiając się zablokowania możliwości realizacji roszczeń, które od lat podnoszą organizacje żydowskie.

Na podstawie: Forsal.pl, Interia.pl, Twitter.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. dobra rada 26.06.2021 08:37

    Ci rasiści z Izraela myślą, że Polska to ich kolonia i mogą tu robić co im się żywnie podoba.
    Miejmy nadzieje, że ich wpływy w naszym kraju zostaną radykalnie zmniejszone.
    Najlepiej byłoby po takiej akcji zerwać stosunki dyplomatyczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.