Gwałtowne zamieszki w RPA

Opublikowano: 21.04.2018 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 343

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa opuścił wczoraj pośpiesznie szczyt Wspólnoty Brytyjskiej w Londynie, by wracać do kraju, gdzie doszło do bitew manifestantów z policją. Rozruchami objęty jest region Mahikeng na północnym zachodzie kraju, przy granicy z Botswaną. Ludzie protestują przeciw korupcji i brakowi usług publicznych. Jeszcze wczoraj rano, przed wizytą prezydenta, policja strzelała tam gumowymi kulami do tłumu.

Na początek Ramaphosa wezwał do spokoju: zwrócił się do manifestantów, by wyrażali swe postulaty „w sposób pokojowy, a nie poprzez przemoc i chaos”. Nowy prezydent uczynił walkę z korupcją priorytetem swej kadencji, podczas gdy jego poprzednik, prezydent Zuma, był zamieszany w liczne afery łapówkarskie.

W Mahikeng sytuacja jest bardzo napięta. Rozruchy trwały całą minioną noc. Szkoły, sklepy i urzędy są zamknięte.

Manifestanci chcą dymisji Supry Mahumapelo, rządzącego prowincją północno-zachodnią z ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), który kieruje krajem od obalenia apartheidu w 1994 r. Oskarżają go o przekupstwo. Zaczęło się kilka dni wcześniej, gdy szpital odmówił pomocy choremu, który potem zmarł.

RPA, pierwsza przemysłowa potęga Afryki, boryka się z wielkim bezrobociem (prawie 28 proc.) i spowolnionym wzrostem gospodarczym. Do podobnych buntów społecznych dochodziło już wcześniej. Wczoraj podpalano samochody, rabowano sklepy, kilkadziesiąt osób wylądowało za kratami.

W ostatnich latach nastroje w kraju wyraźnie się pogarszały. W licznych regionach Afryki Południowej dostęp do wody, elektryczności i opieki medycznej jest rzadki, z wielu miast nie wywozi się śmieci. Ramaphosa obiecuje uzdrowić sytuację, na razie „gasi pożary” społecznego niezadowolenia.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: Pixabay (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o