Gwałtowne zamieszki w RPA

Opublikowano: 21.04.2018 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1154

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa opuścił wczoraj pośpiesznie szczyt Wspólnoty Brytyjskiej w Londynie, by wracać do kraju, gdzie doszło do bitew manifestantów z policją. Rozruchami objęty jest region Mahikeng na północnym zachodzie kraju, przy granicy z Botswaną. Ludzie protestują przeciw korupcji i brakowi usług publicznych. Jeszcze wczoraj rano, przed wizytą prezydenta, policja strzelała tam gumowymi kulami do tłumu.

Na początek Ramaphosa wezwał do spokoju: zwrócił się do manifestantów, by wyrażali swe postulaty „w sposób pokojowy, a nie poprzez przemoc i chaos”. Nowy prezydent uczynił walkę z korupcją priorytetem swej kadencji, podczas gdy jego poprzednik, prezydent Zuma, był zamieszany w liczne afery łapówkarskie.

W Mahikeng sytuacja jest bardzo napięta. Rozruchy trwały całą minioną noc. Szkoły, sklepy i urzędy są zamknięte.

Manifestanci chcą dymisji Supry Mahumapelo, rządzącego prowincją północno-zachodnią z ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), który kieruje krajem od obalenia apartheidu w 1994 r. Oskarżają go o przekupstwo. Zaczęło się kilka dni wcześniej, gdy szpital odmówił pomocy choremu, który potem zmarł.

RPA, pierwsza przemysłowa potęga Afryki, boryka się z wielkim bezrobociem (prawie 28 proc.) i spowolnionym wzrostem gospodarczym. Do podobnych buntów społecznych dochodziło już wcześniej. Wczoraj podpalano samochody, rabowano sklepy, kilkadziesiąt osób wylądowało za kratami.

W ostatnich latach nastroje w kraju wyraźnie się pogarszały. W licznych regionach Afryki Południowej dostęp do wody, elektryczności i opieki medycznej jest rzadki, z wielu miast nie wywozi się śmieci. Ramaphosa obiecuje uzdrowić sytuację, na razie „gasi pożary” społecznego niezadowolenia.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: Pixabay (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.