Gubernator skazany za bluźnierstwo

Opublikowano: 10.05.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 543

Sąd w Indonezji uznał chrześcijańskiego gubernatora Dżakarty Basuki Tjahaja Purnamę winnego bluźnierstwa przeciw islamowi. Za stwierdzenie, że Koran nie zakazuje muzułmanom głosowania na wyznawcę innej religii, został on skazany na 2 lata więzienia.

Prokuratura wnioskowała o karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu dla Purnamy, jednak zasądzono 2 lata bezwzględnego więzienia. Jego adwokaci zapowiedzieli złożenie apelacji. Ich zdaniem sędziowie byli pod silną presją.

Basuki Tjahaja Purnama po wyborze Joko Widodo na prezydenta Indonezji zastąpił go na stanowisku gubernatora Dżakarty. Jest pierwszym od lat 60 XX wieku Chińczykiem Han i chrześcijaninem na tym stanowisku. 10 września 2014 r. oficjalnie opuścił partię Gerindra z powodu sporu dotyczącego ustawy o wyborach regionalnych. Od tego czasu jest niezależnym politycznie gubernatorem.

Purnama podczas kampanii wyborczej, która zakończyła się tydzień temu, powiedział, że Koran nie zakazuje muzułmanom głosowania na wyznawcę innej religii. Wywołało to fale protestów wśród islamskich fundamentalistów. Najprawdopodobniej były one powodem jego klęski w wyborach.

W chwili ogłoszenia wyroku kadencja Purnamy na urzędzie gubernatora została automatycznie przerwana.

Autorstwo: mg
Na podstawie: pl.radiovaticana.va
Źródło: Niezalezna.pl


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 10.05.2017 10:55

    Niezależna jak zwykle nie potrafi przedstawić sprawę czytelnie. Byle tylko wzbudzić emocje.

    Sprawa była opisywana przez BBC kilka razy jeszcze przed wyrokiem. Dokładnie chodziło o to że przytoczył cytat z Koranu w innym kontekście niż robią to wyznawcy islamu. Niejako przeciw nim – przynajmniej twardogłowym. To rozwścieczyło islamistów. Stąd proces.

    Według mnie sądy nie powinny traktować oskarżenia o bluźnierstwo poważnie. Inaczej stają narzędziem w rękach fanatyków.

    A propo – proces o bluźnierstwo mial też niedawno w katolickiej Irlandii angielski komik Stephen Fry. Też opisywane w BBC. Na szczęście sobie odpuściili. Irlandia to jednak bardziej cywilizowany kraj.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.