Izraelscy rekruci oskarżyli władze o rasizm

Opublikowano: 29.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 566

Grupa 63 młodzieńców w wieku poborowym skierowała do krajowych władz otwarty list, w którym oświadczyła, że odmawia służenia w armii „będącej ucieleśnieniem rasistowskiej polityki rządu” wobec narodu palestyńskiego – podaje gazeta „Yediot Aharonot”.

List zaadresowano do premiera kraju Binjamina Netanjahu, ministra obrony Awigdora Liebermana, ministra edukacji Naftaliego Bennetta i szefa sztabu generalnego Gadiego Eizenkota. „Armia ucieleśnia rasistowską politykę rządu, która łamie podstawowe prawa człowieka i na tym samym terytorium stosuje jedno prawo wobec Izraelczyków, a drugie wobec Palestyńczyków. Dlatego my postanowiliśmy nie brać udziału w zdobywaniu i ciemiężeniu narodu palestyńskiego” — głosi list.

Autorzy listu zauważyli, że izraelski rząd prowadzi „politykę podżegania na poziomie instytucjonalnym” skierowaną przeciwko Palestyńczykom po obu stronach tzw. Zielonej linii (do 1967 roku — linia rozejmu między Arabami i Izraelczykami; po 1967 roku, zgodnie z rezolucją ONZ, ziemie poza granicami Zielonej linii uważane są za okupowane przez Izrael — red.). „Cały naród zderza się z polityką podżegania na poziomie instytucjonalnym, i jest ona skierowana przeciwko Palestyńczykom po obu stronach zielonej linii, i my — młodzieńcy i dziewczęta z różnych zakątków Izraela, przedstawiciele różnych warstw społecznych — nie zgadzamy się z systemem podżegania i odmawiamy udziału w rządowej strukturze ucisku i okupacji” — podkreślają autorzy listu i nawołują młodych Izraelczyków do przemyślenia swojego stosunku do służby. „Odmawiamy służby w wojsku, dlatego że hołdujemy wartościom pokoju i wiemy, że jest inna rzeczywistość, którą możemy wspólnie zbudować. Nawołujemy naszych rówieśnikom do zadania sobie tego pytania, czy służba w armii pozwala budować taką rzeczywistość” — czytamy w liście.

Według informacji gazety wśród młodych osób, które podpisały się pod listem, znajduje się dwudziestoletni Matan Gelman odbywający karę pozbawienia wolności za odmowę pełnienia służby w armii Izraela. Jak pisze gazeta, w najbliższym czasie autorzy apelu zamierzają udać się do kilku izraelskich regionów w celu zebrania większej ilości podpisów.

Zgodnie z krajowym ustawodawstwem wszyscy Izraelczycy po osiągnięciu 18 roku życia podlegają obowiązkowej służbie w Armii Obrony Izraela. Mężczyźni pełnią służbę trzy, a kobiety dwa lata. Obowiązek obejmuje żydów, nieżydowskich obywateli, druzów i czerkiesów. Beduini, chrześcijanie i muzułmanie mogą służyć w armii dobrowolnie. Zgodnie z ustawodawstwem Izraela odmowa pełnienia służby w armii podlega karze więzienia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.