Grozi nam 20-letnia epoka lodowcowa

Opublikowano: 13.10.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 936

Kilkanaście lat temu popularny był katastroficzny film “Pojutrze” pokazujący skutki nagłego zlodowacenia. Badacz z University of Southampton twierdzi, że to co wydawało się długo filmową fikcją jest zgodne z obecnymi scenariuszami pogodowymi globalnego ocieplenia. Paradoksalnie jeżeli trend ocieplenia nadal się utrzyma doprowadziłoby to do 20 lat epoki lodowcowej.

Nowe badanie zostało przeprowadzone przez profesora Sybrena Drijfhouta z Southampton University. Zdaniem uczonego dane wskazują, że globalne ocieplenie może spowodować nagłe załamanie atlantyckiej cyrkulacji termohalinowej zwanej AMOC (Atlantic Meridional Overturning Circulation).

AMOC jest głównym prądem powietrznym na Oceanie Atlantyckim. Stymuluje między innymi przepływ ciepłej, słonej wody w górnych warstwach Atlantyk. Klimatolodzy są zgodni, że to właśnie AMOC odgrywa ważną rolę w systemie klimatycznym Ziemi. W swoim badaniu, profesor Sybren Drijfhout z Southampton University, wykorzystał opracowany w Max-Planck Institute model klimatyczny zwany ECHAM.

Naukowiec odkrył, że jeśli nagle dojdzie do zapaści AMOC w wyniku globalnego ocieplenia, temperatura będzie gwałtownie spadać, a nie prowadzić do dalszego ogrzewania. Ekstremalne ochłodzenie doprowadziłoby zdaniem Drijfhouta do minimum 20-letniego okresu epoki lodowcowej. Zmiany te są dodatkowo wywoływane topnieniem Grenlandii, która wpływa na cały system prądów morskich czego przykładem była odkryta niedawno cieplna anomalia na Atlantyku.

Efekt nagłego jak na ziemskie warunki ochłodzenia będzie wywołany przede wszystkim przepływem gorącego powietrza z atmosfery ziemskiej do oceanu. Poza tym nagłe ochłodzenie klimatu może być wspomagane przez wybuchy wulkanów a nawet w jakimś stopniu poprzez promowane przez niektórych, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Jeśli teorie na temat nadciągającej epoki lodowcowej potwierdzą się, będzie to z pewnością zjawisko naturalne, które wpłynie negatywnie na całą ludzkość. Zlodowacenie większości Europy oznaczałoby konieczność migracji ludności na skalę, przy której obecny kryzys ze szturmującymi Europę islamskimi imigrantami jawić się będzie jako niewielki problem.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. skrzypkima 13.10.2015 15:33

  No, to my sobie wtedy poszturmujemy Syrię, na pewno będą nas witać z otwartymi ramionami 🙂

 2. Pola 13.10.2015 22:21

  @skrzypkima
  W dodatku dadzą nam wysoki socjal i zapewnią komfort życia, pozwolą budować kościoły…
  :):)

 3. oli1978 13.10.2015 22:27

  Latem straszą ociepleniem klimatu. Zimą epoką lodowcową i tak na okrągło..od lat
  .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.