Grecja ograniczyła stosowanie prawa szariatu

Opublikowano: 14.01.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 756

Grecki parlament większością głosów przyjął ustawę ograniczającą stosowanie świętego prawa islamu obowiązującego mniejszość muzułmańską w Tracji od 1923 po katastrofie małoazjatyckiej.

Ustawa znacznie ogranicza stosowanie prawa szariatu: konsultacja muftiego w sprawach rodzinnych (zawarcie małżeństwa, rozwody i inne kwestie) nie będzie obowiązkowa. Jeśli jedna ze stron nie wyrazi zgody na przekazanie sprawy do muftiego, może zwrócić się do sądu. Ustawa określa tryb powołania i zwolnienia muftiego, jego wynagrodzenie, obowiązki i pełnienie funkcji sądowe obok religijnej wobec muzułmańskich Greków w kwestii małżeństw, rozwodów, opieki, pogrzebów, testamentów i dziedziczenia „zgodnie z regulacją tych stosunków w świętym prawie islamu”.

Przeciwko ustawie opowiedziała się tylko ultraprawicowa partia Złota Zorza. Deputowany z frakcji Panagiotis Iliopoulos oznajmił na posiedzeniu, że szariat musi zostać całkowicie zniesiony, muzułmanie w Tracji nie powinni mieć możliwości wyboru postępowania zgodnie z prawem szariatu. „Grecja jest jedynym państwem europejskim, które wciąż stosuje prawo szariatu w takich kwestiach” — oznajmił deputowany. Oznajmił, że dla Grecji jest haniebne obowiązywanie prawa islamskiego, zwłaszcza w czasie, gdy państwo przeżywa bezprecedensową falę nielegalnej migracji muzułmanów, co jego zdaniem grozi bezpieczeństwu państwa.

Sądy szariackie działają w Tracji od 1923 roku zgodnie z zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi przez Grecję na podstawie układu z Lozanny. Po porażce Grecji w wojnie grecko-tureckiej w latach 1919-1922 i wymianie mieszkańców miedzy Grecją i Turcją w 1923 roku w Tracji pozostało około 100 tys. muzułmanów, których właśnie obowiązuje prawo szariatu. Jednocześnie nie wszyscy mieszkańcy Tracji zgadzali się z taką sytuacją. W 2013 roku jedna z mieszkanek Tracji zaskrzyła w sądzie decyzję muftiego w sprawie spadku, a po odmowie rozpatrzenia sporu zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

W listopadzie 2017 roku premier Grecji Aleksis Tsipras podczas wizyty w Tracji obiecał, że zniesie obowiązkowe stosowanie prawa szariatu. Przyjęcie nowej ustawy Tsipras nazwał „krokiem historycznym”, który „pogłębia równość wobec prawa i równouprawnienia” wszystkich bez wyjątku Greków i Greczynek, ma na celu przestrzeganie praw mniejszości muzułmańskiej Tracji. Tsipras oznajmił, że Grecja jest przywiązana do przestrzegania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. „Zgodnie z nią rząd zwalczył niesprawiedliwość, która miała miejsce w przeszłości, w stosunku do członków mniejszości muzułmańskiej Tracji” — czytamy w oświadczeniu premiera.

Grecja jest państwem prawosławnym — do 90% ludności wyznaje prawosławie. Islam wyznaje jedynie 2% mieszkańców.

Zdjęcie: Jetiveri (CC0)
Źródła: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.