Liczba wyświetleń: 857
Grecki parlament większością głosów przyjął ustawę ograniczającą stosowanie świętego prawa islamu obowiązującego mniejszość muzułmańską w Tracji od 1923 po katastrofie małoazjatyckiej.
Ustawa znacznie ogranicza stosowanie prawa szariatu: konsultacja muftiego w sprawach rodzinnych (zawarcie małżeństwa, rozwody i inne kwestie) nie będzie obowiązkowa. Jeśli jedna ze stron nie wyrazi zgody na przekazanie sprawy do muftiego, może zwrócić się do sądu. Ustawa określa tryb powołania i zwolnienia muftiego, jego wynagrodzenie, obowiązki i pełnienie funkcji sądowe obok religijnej wobec muzułmańskich Greków w kwestii małżeństw, rozwodów, opieki, pogrzebów, testamentów i dziedziczenia „zgodnie z regulacją tych stosunków w świętym prawie islamu”.
Przeciwko ustawie opowiedziała się tylko ultraprawicowa partia Złota Zorza. Deputowany z frakcji Panagiotis Iliopoulos oznajmił na posiedzeniu, że szariat musi zostać całkowicie zniesiony, muzułmanie w Tracji nie powinni mieć możliwości wyboru postępowania zgodnie z prawem szariatu. „Grecja jest jedynym państwem europejskim, które wciąż stosuje prawo szariatu w takich kwestiach” — oznajmił deputowany. Oznajmił, że dla Grecji jest haniebne obowiązywanie prawa islamskiego, zwłaszcza w czasie, gdy państwo przeżywa bezprecedensową falę nielegalnej migracji muzułmanów, co jego zdaniem grozi bezpieczeństwu państwa.
Sądy szariackie działają w Tracji od 1923 roku zgodnie z zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi przez Grecję na podstawie układu z Lozanny. Po porażce Grecji w wojnie grecko-tureckiej w latach 1919-1922 i wymianie mieszkańców miedzy Grecją i Turcją w 1923 roku w Tracji pozostało około 100 tys. muzułmanów, których właśnie obowiązuje prawo szariatu. Jednocześnie nie wszyscy mieszkańcy Tracji zgadzali się z taką sytuacją. W 2013 roku jedna z mieszkanek Tracji zaskrzyła w sądzie decyzję muftiego w sprawie spadku, a po odmowie rozpatrzenia sporu zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W listopadzie 2017 roku premier Grecji Aleksis Tsipras podczas wizyty w Tracji obiecał, że zniesie obowiązkowe stosowanie prawa szariatu. Przyjęcie nowej ustawy Tsipras nazwał „krokiem historycznym”, który „pogłębia równość wobec prawa i równouprawnienia” wszystkich bez wyjątku Greków i Greczynek, ma na celu przestrzeganie praw mniejszości muzułmańskiej Tracji. Tsipras oznajmił, że Grecja jest przywiązana do przestrzegania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. „Zgodnie z nią rząd zwalczył niesprawiedliwość, która miała miejsce w przeszłości, w stosunku do członków mniejszości muzułmańskiej Tracji” — czytamy w oświadczeniu premiera.
Grecja jest państwem prawosławnym — do 90% ludności wyznaje prawosławie. Islam wyznaje jedynie 2% mieszkańców.
Zdjęcie: Jetiveri (CC0)
Źródła: pl.SputnikNews.com