Grecki dług zostanie zredukowany?

Opublikowano: 09.05.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 228

Europejskie elity rozważają anulowanie Atenom części gigantycznego zadłużenia, przyznając się tym samym do błędu, jakim było narzucenie Grecji drakońskiej kuracji oszczędnościowej i wymogu spłaty wszystkich długów. Obecnie nawet przedstawiciele niemieckiego rządu przyznają, że to ślepa droga.

Za przełomowe można uznać słowa ministra gospodarki i wicekanclerza RFN Sigmara Gabriela, który stwierdził, że dalsze pożyczanie Atenom pieniędzy na wydatki związane z utrzymaniem państwa, przy jednoczesnym oczekiwaniu, że Grecja spłaci kiedyś ten dług, jest myśleniem nierealnym.

Według Gabriela państwa strefy euro powinny niezwłocznie rozpocząć rozmowy na temat redukcji greckiego długu, który, jak zauważył minister, dusi w zarodku próbujący kiełkować wzrost gospodarczy. Innymi słowy, po niemal czterech latach tłamszenia rozwoju poprzez antyspołeczne cięcia, prywatyzację i redukcję płac, decydenci z Berlina zdążyli zauważyć, że zalecane przez nich metody są nieskuteczne.

O tym, że polityka austerity służy jedynie interesom międzynarodowych instytucji finansowych i wielkich banków, mówili od lata światowej klasy ekonomiści m.in. Joseph Stiglitz i Paul Krugman. Europejska burżuazja nie chciała jednak nawet słyszeć o renegocjacji zadłużenia. Powszechnie wiadomo, że obawiano się efektu lawinowego, gdy po odpuszczeniu Atenom, pojawią się podobne żądania innych zadłużonych państw południa Europy.

Neoliberałowie wychodzili z kuriozalnego założenia, że redukcja publicznych wydatków i zmniejszenie dochodów przeciętnych obywateli pozwolą na powrót na ścieżkę wzrostu. Tak się jednak nie stało. Ateny recesję mają już co prawda za sobą ale wzrost PKB nie przekracza 1 proc. Wzrósł za to dług publiczny, który obecnie wynosi ok. 180 proc. PKB, podczas gdy cztery lata temu było to ok. 120 proc.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

To teraz prawda. Nie było żadnych “zalecanych metod” był i jest terror najeźdźcy, podbój. Hehe rozdzielenie tej tzw burżuazji od banków i koncernów i innych postaci mafijnych jest przesłodkie. Partycypanci układu stworzeni przez układ czy też tworzący go zyskali w tym tekście autonomię hehe. Pame Ellada! Bić!

MvS
Użytkownik
MvS

Czy rządzą nami przedszkolaki? A może nastolatki bez wyobrazni i zdolności planowania dłuzej niż do sobotniego pochleju?
Biedactwa nie wiedziały, że redukcja publicznych wydatków i dochodów obywateli (bez eliminacji przyczyny czyli lichwy i kreacji pieniądza ex nihilo) skończy się katastrofą. A to peszek. No jak to się mogło stać. To muuusi być spisek. A nie zaraz, zaraz, kto miał zarobić ten “zarobił”. A może chodzi o to kiedy ludzie płacący podatki pójda z torbami, to skończa się problemy z dziurą budżetową ? Bo nie będzie budżetu !!!
To ja mam pomysł: zamiast rozkręcać spiralę podań o umorzenie długów to pozwijmym my wszyscy poszkodowani przez Niemcy o odszkodowanie za zniszczenia wojenne. Trochę tego będzie. A co, jak szaleć to szaleć.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Urzędnik tylko wtedy jest uczciwy gdy obok jego biurka stoi gilotyna. Gdyby banksterzy mieli takie urządzenia podczas udzielania kredytu, życie stałoby się. lepsze. Z banksterami można wygrać jedynie poprzez ich fizyczną eliminację. Inne metody zawsze zawiodą, bo oni mogą kupić wszystko.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Zgadza się nie ma możliwości “pokojowego” rozwiązania problemów trzeba rezać i to już!