Liczba wyświetleń: 712
Rząd grecki zapłaci 50 tysięcy euro odszkodowania za stosowanie przepisów szariatu wobec swojej obywatelki, zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Decyzję na korzyść powódki, wdowy Chatitze Molla Sali, Trybunał wydał już w 2018 roku, obecnie zdecydował o wysokości odszkodowania.
Zmarły mąż, muzułmanin, zapisał notarialnie żonie Chatitze Molla Sali cały swój majątek, w tym mieszkanie i fabrykę. Testament został jednak podważony przez jego dwie siostry, które argumentowały, że ponieważ był muzułmaninem, zgodnie z szariatem trzy czwarte majątku powinny przypaść im, a nie wdowie. Sądy niższych instancji orzekły na korzyść wdowy, ale sąd apelacyjny uznał roszczenia sióstr, powołując się na traktaty zawarte w 1920 i 1923 między Grecją a Turcją i skierował sprawę do muftiego (muzułmańskiego prawnika). Zdecydowano w nich, że sprawy cywilne około 100-tysięcznej zbiorowości greckich muzułmanów będą rozstrzygane przez muftiego.
Chatitze Molla Sali wniosła w 2014 roku apelację do Trybunału w Strasburgu, uznając, że przepisy greckie ją dyskryminują, bo gdyby mąż nie był muzułmaninem, otrzymałaby cały spadek. Trybunał całkowicie zgodził się z jej argumentacją, uznając, że sądy greckie, stosując szariat, naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka. „Grecja jest jedynym krajem europejskim, który stosuje przepisy szariatu wobec części swoich obywateli wbrew ich woli” – stwierdził Trybunał.
W efekcie sprawy wytoczonej przez Chatitze Molla Sali, greckie przepisy zostały zmienione. W styczniu 2018 grecki parlament uchwalił ustawę, zgodnie z którą prawo greckie ma pierwszeństwo przed szariatem we wszystkich przypadkach. Sprawy spadków, małżeństw i rozwodów mogą być rozpatrywane przez muftiego tylko jeśli zgodzą się na to wszystkie zainteresowane strony.
Autorstwo: (g)
Na podstawie: CorthouseNews.com
Źródło: Euroislam.pl