Grecja zabroni niezaszczepionym wstępu do barów i restauracji

Opublikowano: 27.08.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1358

Władze Grecji zapowiadają drastyczne zaostrzenie koronawirusowych restrykcji. Już w przyszłym miesiącu wejście do klubów, barów czy restauracji będzie możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Również testy na COVID-19 będą dostępne za darmo dla osób, które przyjęły szczepionkę. Są to kolejne “zachęty” do wzięcia udziału w programie szczepień.

Rządy kolejnych państw wykazują objawy covidowego szaleństwa i wprowadzają mocne obostrzenia dla części lub całej populacji. Póki co prawdopodobnie najbardziej restrykcyjnym krajem pod tym względem jest Australia. Tamtejszy rząd nakazuje mieszkańcom pozostać w domach i wychodzić jedynie na zakupy lub do pracy.

Stan Nowa Południowa Walia podniósł niedawno kary za nieuzasadnione wychodzenie z domu do 5 tysięcy dolarów australijskich (ok. 14 tysięcy złotych). Kerry Chant, tamtejsza dyrektor ds. zdrowia zalecała nie tylko unikać kontaktów, ale też nie rozmawiać z innymi ludźmi. Protesty Australijczyków niewiele zmieniły – rząd uparcie stoi przy swoim, a policja zajmuje się identyfikowaniem uczestników demonstracji, aby ich później ukarać.

Teraz władze Grecji postanowiły pójść w podobnym kierunku. Rząd ogłosił nowe obostrzenia, które wejdą w życie 13 września i mają potrwać co najmniej do 31 marca 2022 roku. W przyszłym miesiącu osoby niezaszczepione na COVID-19 nie będą miały prawa wstępu do klubów, barów i restauracji, a także na otwarte i zamknięte stadiony sportowe. Przywilej ten będą mieć tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy, którzy przed wejściem do lokalu przedstawią certyfikat covidowy na aplikacji.

Z kolei teatry, kina, muzea i inne tego typu obiekty będą dostępne zarówno dla zaszczepionych i ozdrowieńców, jak i niezaszczepionych – pod warunkiem, że ci trzeci przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, przeprowadzony w ciągu 48 godzin. Co więcej, niezaszczepieni będą musieli płacić 10 euro za możliwość wykonania szybkiego testu.

Rząd ogłosił również, że od września niezaszczepieni pracownicy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego będą musieli wykonywać co najmniej jeden szybki test tygodniowo. Osoby zatrudnione w środowisku akademickim, turystyce, restauracjach, kawiarniach czy barach, a także uczniowie i studenci będą zobowiązani do poddawania się szybkim testom dwa razy w tygodniu, a dostęp do bezpłatnych testów będą mieli wyłącznie uczniowie szkół.

Władze wzięły się również za pracowników opieki zdrowotnej i domów opieki. W ramach walki z koronawirusem zmusza się ich do szczepień. Osoby, które nie zostaną zaszczepione, od 1 września zostaną zawieszone w pracy. Oficjalnie mówimy o dobrowolności szczepień, ale jednak rząd zamierza karać tych, którzy się nie podporządkują.

Media zwracają uwagę, że w Grecji zamieszkiwanej przez około 11 milionów ludzi, w pełni zaszczepionych jest 5,6 miliona obywateli. Jednak rząd wyraził zaniepokojenie tym, że osoby starsze i młodsze unikają zaszczepienia się, podczas gdy we wtorek, dzienna liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażeń wyniosła 4608 i była najwyższa od wybuchu pandemii. Z powodu koronawirusa kolejny kraj postanowił więc dokonać podziału sanitarnego.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheGuardian.com, Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.